Úvod > Architektonické památky > Libocký Důl - památník obětem 1. světové války
Libocký Důl - památník obětem 1. světové války
Památník obětem 1. světové války v podobě stylizované dřevěné secesní kaple nechala vystavět ve 20. letech 20. století rodina Krumbholzova ve svahu nad pravým břehem potoka Zadní Liboc na severozápadním okraji osady Libocký Důl (Leibitschgrund). Po roce 1945 však přestal být památník udržován a postupně chátral. Nepřístupný neudržovaný památník se dnes nachází v havarijním stavu.
Objekt: altán v podobě stylizované dřevěné secesní kaple
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Libocký Důl (Leibitschgrund)
Okres: Cheb
Poloha: ve svahu nad pravým břehem potoka Zadní Liboc na severozápadním okraji osady
GPS: 50°15'15.496"N, 12°27'7.624"E
Období vzniku: 20. léta 20. století
Architekt: neznámý
Stavebník: rodina Krumbholzova
Období devastace: po roce 1945
Stav: v havarijním stavu
Přístupnost: nepřístupné
Historie objektu
Památník obětem 1. světové války v podobě altánu ve formě stylizované dřevěné secesní kaple nechala vystavět patrně ve dvacátých letech 20. století rodina Krumbholzova, která vlastnila místní přádelnu, podle návrhu neznámého architekta ve svahu nad pravým břehem potoka Zadní Liboc (Leibitsch) na severozápadním okraji osady Libocký Důl (Leibitschgrund). Památník byl zřízen na připomínku rodinného přítele a dalších 12 padlých vojáků z Libockého Dolu během bojů 1. světové války. V neděli 9. července 1933 se v kapli konala polní mše u příležitosti založení místního spolku dobrovolných hasičů.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být památník udržován a postupně chátral. Z kříže v kapli byla sejmuta socha Ukřižované Ježíše Krista. Nepřístupný neudržovaný památník se dnes nachází v havarijním stavu.
Popis objektu
Altán v podobě stylizované otevřené dřevěné secesní kaple vystavěné na terase na obdélném půdorysu s trojbokým závěrem, kryté vysokou eternitovou polovalbovou střechou. Stěny kaple jsou tvořeny vyřezávanými sloupy s profilovanými zdobnými hlavicemi a rozšířenými patkami a příčnými břevny. Vnitřní plochy jsou vyplněny prkny. V trojúhelném štítu nad závěrovou stěnou kaple je situováno čtyřlisté kružbové okno.
Při závěrové stěně kaple je připevněn vysoký dřevěný trámový kříž latinského tvaru, na kterém bývala v minulosti zavěšena velká figurální plastika Ukřižovaného Ježíše Krista dnes již neznámé podoby a provedení. U paty kříže je postaveno trojmístné klekátko s pultíkem a krátkými bočnicemi.
Po stranách klekátka jsou postaveny dva pamětní kameny ve formě náhrobku. Hranolové, trojboce zakončené opracované kameny se zkosenými čelními plochami s hranolovými patkami, jsou postaveny na hranolových betonových soklech. Oba kameny nesou v lichoběžníkových vpadlých plochách v horní části čelních pohledových stran reliéf železného válečného kříže ve vavřínových ratolestech.
Na čelní pohledové straně levého kamene je vysekán německý věnovací nápis: „Dem Lieben unvergesslichen Freunde / unserer Familie. / Karl Hans Edl., Kirchtreu / Leutnant bei Savoyer - Dragonern / vor dem Feinde gefallen am 1. Sept. 1914. / In freuer, herzlicher / Anhänglichkeit gewidmet. / Familie Krumbholz.“ (Milovanému a nezapomenutelnému příteli naší rodiny. Karl Hans Edl., Kirchtreu, poručík u savojských dragounů padl před nepřítelem dne 1. září 1914. Věnováno s radostnou, srdečnou oddaností. Rodina Krumbholzova.)
Na čelní pohledové straně pravého kamene je vysekáno celkem 12 jmen padlých vojáků z Libockého Dolu a německý věnovací nápis: „Zu ehrendem Gedenken an die tapferen / Männer vom Leibitschgrund: / Josef Burkl, Anton Glasl, / Josef Lorenz, Johann Kauth, / Josef Lapaczek, Vinzenz Pleyer, / Georg Sandner, Ernst Werner, / Anton Worsch, Josef Sandner, / Wenzel Friedrich, Josef Dörfler, / welche im Weltkriege 1914-1918 / in treuester Pflichterfüllung für ihre / Heimat kämpfend ihr Leben / hingegeben haben.“ (K čestné vzpomínce na statečné muže z Libockého Dolu: Josef Burkl, Anton Glasl, Josef Lorenz, Johann Kauth, Josef Lapaczek, Vinzenz Pleyer, Georg Sandner, Ernst Werner, Anton Worsch, Josef Sandner, Wenzel Friedrich, Josef Dörfler, kteří položili své životy v boji za svou vlast ve světové válce 1914-1918 v oddaném plnění povinností). Na rozšířené patce kamene je vyveden německý dedikační nápis: „Errichtet von / Richard und Marie Krumbholz“ (Zřízeno Richardem a Marií Krumbholzovými).
Na stěnách kaple po stranách krucifixu jsou vyvedeny malované německé nápisy: „Tief demüthig beugen wir uns vor / Gottes ewigem Ratschluss, der unsere / tapferen Helden zu sich berufen.“ (S hlubokou pokorou se skláníme před věčným Božím záměrem, který k sobě povolal naše statečné hrdiny) a „Auf den Knien danken wir dem / Allmächtigen für Alle, deren Leben / Er im Weltkriege gnädig behütet hat.“ (Na kolenou děkujeme Všemohoucímu za všechny, jejichž životy během světové války milosrdně chránil).
Ke vstupu do kaple vede na terasu přímé betonové schodiště lemované betonovými sloupky, zdobenými drobnými oblázky a křížky z oblázků, mezi kterými jsou situována železobetonová břevna.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 41.
Zbyněk ČERNÝ – Tomáš DOSTÁL, Bolest v kameni: pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce, Cheb 2007, s. 173.
Michal VALENČÍK, Ohrožené památky – kostely, kaple a kapličky v České republice, Praha 2006, s. 58.
Josef WEITZER, Die Todesopfer des Egerlandes im Weltkriege 1914-1918, Unser Egerland: Blätter für Egerländer Volkskunde, Cheb 1941, s. 100.
Stanislav WIESER, Pomníky padlých v první světové válce, II. díl Sokolovsko, XIX. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary 2010, s. 132.