přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Lučiny - Dolní mlýn

Lučiny - Dolní mlýn

Lučiny - Dolní mlýn | Lučiny - Dolní mlýn

Vodní mlýn, nazývaný Dolní mlýn (Untere Mühle), nechal vybudovat v polovině 19. století mlynář Josef Plomer na levém břehu Lučinského potoka ve směru do Dubiny na severozápadním okraji vsi Lučiny (Hartmannsgrün). Po roce 1945 již však nebyl mlýn obydlen a provoz ukončen. Opuštěné objekty přestaly být udržovány a postupně chátraly. Na konci 50. let 20. století poté proběhla celková demolice areálu bývalého mlýna.

 

Objekt: vodní mlýn

Typologie: technické památky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Lučiny (Hartmannsgrün)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: na levém břehu Lučinského potoka ve směru do Dubiny na severozápadním okraji vsi

GPS: 50°14'0.974"N, 13°0'33.276"E

Období vzniku: polovina 19. století

Architekt: neznámý

Stavebník: Josef Plomer

Období devastace: po roce 1945

Demolice: konec 50. let 20. století

Stav: terénní nerovnosti

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

Vodní mlýn čp. 73, nazývaný Dolní mlýn (Untere Mühle) nebo také Plomerův mlýn (Plomer Mühle), nechal vybudovat v polovině 19. století mlynář Josef Plomer podle návrhu neznámého architekta na levém břehu Lučinského potoka (Hartmannsgrüner Bach) ve směru do Dubiny na severozápadním okraji vsi Lučiny (Hartmannsgrün). Mlýn dal vystavět na patrně vyvdaném pozemku své manželky Franzisky, rozené Klier, z usedlosti čp. 42. Výstavba mlýnu je zachycena v originální mapě stabilního katastru vsi Lučiny z roku 1842, do které byl dodatečně zakreslen areál nového mlýna.

Mlynářský mistr Josef Plomer zemřel dne 18. března 1909 ve věku 72 let. Mlýnský provoz po něm převzal stejnojmenný syn Josef Plomer, který zemřel 11. března 1918 ve věku 49 let. Oba byli pohřbeni na novém hřbitově ve Svatoboru. K roku 1930 je jako provozovatel Dolního mlýna čp. 73 s jedním mlýnským kolem uváděn Julius Plomer, který poté držel mlýn až do roku 1945.

Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války již však nebyl mlýn obydlen a provoz ukončen. Opuštěné objekty přestaly být udržovány a postupně chátraly. Ještě na snímcích vojenského leteckého mapování z roku 1956 jsou opuštěné mlýnské objekty zastřešeny. Na konci padesátých let 20. století poté proběhla celková demolice areálu bývalého mlýna a místo bylo následně zplanýrováno. V průběhu šedesátých let 20. století prostor zcela zarostl náletovými dřevinami.

 

Popis objektu

Areál vodního mlýnu tvořila hlavní mlýnská budova z lomového kamene na obdélném půdorysu krytá sedlovou střechou. Voda na mlýnské kolo byla přiváděna přepadem z retenční nádrže jižně nad mlýnem, napájené asi 350 metrů dlouhým mlýnským náhonem z Lučinského potoka. K roku 1930 je mlýnský provoz s jedním mlýnským kolem na svrchní vodu uváděn s hltností 40 l/s, spádem 6,4 metrů a výkonem 1,6 kW. Na západě uzavíral areál kolmo postavený objekt patrně stodoly na obdélném půdorysu, krytý sedlovou střechou.

 

Fotodokumentace

Lučiny - Dolní mlýn | nově vystavěný areál Dolního mlýna dodatečně zakreslený do originální mapy stabilního katastru vsi Lučiny z roku 1842
Lučiny - Dolní mlýn | Dolní mlýn v Lučinách na výřezu speciální mapy 3. vojenského mapování z počátku 20. století
Lučiny - Dolní mlýn | areál Dolního mlýnu v Lučinách na leteckém snímku vojenského leteckého mapování z roku 1938
Lučiny - Dolní mlýn | opuštěný areál Dolního mlýnu v Lučinách na leteckém snímku vojenského leteckého mapování z roku 1956
Lučiny - Dolní mlýn | prostor zaniklého Dolního mlýna v Lučinách na levém břehu Lučinského potoka - duben 2022
Lučiny - Dolní mlýn | propusť odtoku vody Dolního mlýna v Lučinách do koryta Lučinského potoka - duben 2022
Lučiny - Dolní mlýn | terasní zeď nad korytem Lučinského potoka v areálu zaniklého Dolního mlýna v Lučinách - duben 2022
 

Použitá literatura

KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 261-264.
Seznam a mapa vodních děl republiky Československé. Stav koncem roku 1930. Sešit 6. Chomutov, Ministerstvo veřejných prací, Praha 1932, s. 33.

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz