Úvod > Architektonické památky > Luka - sloup se sochou Panny Marie
Luka - sloup se sochou Panny Marie
![Luka - sloup se sochou Panny Marie | Luka - sloup se sochou Panny Marie](https://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/administrace/foto_objekty_prvni_foto/345_10_1730845073_358801_prvni.jpg)
Vrcholně barokní sloup se sochou Panny Marie nechali vystavět v době kolem roku 1720 tehdejší majitelé zdejšího panství Putzové z Breitenbachu na památku pominutí morové epidemie před jižním průčelím farního kostela sv. Vavřince v západní části obce Luka (Luck). Za autora sloupu je označován pražský sochař Jan Bedřich Kohl-Severa. Roku 1914 byl mariánský sloup renovován Karlem Weselym. V letech 2001-2002 proběhla poslední celková renovace objektu.
Objekt: vrcholně barokní sloup s figurální plastikou
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Luka (Luck)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na prostranství u kostela sv. Vavřince v západní části vsi
GPS: 50°9'20.152"N, 13°9'1.933"E
Období vzniku: kolem roku 1720
Architekt: Jan Bedřich Kohl-Severa
Stavebník: Putzové z Breitenbachu
Materiál: hrubozrnný a jemnozrnný pískovec
Rekonstrukce: červenec 1914, 2001-2002
Památková ochrana: od 11. února 1964
Č. rejst. ÚSKP: 38151/4-937
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Barokní sloup se sochou Panny Marie nechali vystavět v době kolem roku 1720 tehdejší majitelé zdejšího panství Putzové z Breitenbachu na památku pominutí morové epidemie na prostranství u domu čp. 35 před jižním průčelím farního kostela sv. Vavřince v západní části vsi Luka (Luck). Za autora sloupu je označován pražský sochař Jan Bedřich Kohl-Severa. Roku červenci roku 1914 byl mariánský sloup renovován strýcem tehdejšího lucckého faráře Karlem Weselym z Chomutova. Potřebný materiál stál tehdy 20 korun, práce byly provedeny bezplatně.
Po začlenění sousední oblasti do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště upozorňoval v dubnu roku 1955 tehdejší luccký farář na ohrožení sloupu úpravami v těsném sousedství objektu, zvýšenou dopravou a úmyslem neodborného přemístění ze strany vojenské správy. Dne 24. května 1955 upozornila Státní památková správa velení vojenského újezdu v Bochově na nutnost zabránit poškození sloupu. Na podzim roku 1956 upozornil konzervátor památkové péče Emil Meissner odbor kultury rady Krajského národního výboru v Karlových Varech na nutnost zabezpečení sloupu a navrhl objekt přemístit. Státní památková správě dne 7. listopadu 1956 odpověděl, že proti přemístění plastiky nemá zásadních námitek. K navrhovanému transferu objektu však nakonec nedošlo.
Dne 11. února 1964 byl sloup se sochou Panny Marie zapsán na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 38151/4-937. Neudržovaný objekt v průběhu druhé poloviny 20. století postupně chátral. V letech 2001-2002 byl zchátralý sloup se sochou Panny Marie celkově restaurován sochařem Patrem Záleským.
Popis objektu
Trojboký vrcholně barokní pískovcový sloup se sochou Panny Marie Neposkvrněného početí (Immaculata). Vrcholová figurální plastika z jemnozrnného pískovce představuje prostovlasou světici v kontrapostu v dlouhém rozevlátém šatu s hlavou pootočenou vlevo, rukama na hrudi, sepjatýma k modlitbě a se zlacenou svatozáří s 12 hvězdami kolem hlavy. Panna Marie stojí na zeměkouli, kterou obtáčí had (ďábel), jenž drží v tlamě jablko, symbol dědičného hříchu. U nohou světice je umístěna plastika půlměsíce.
Vrcholová plastika je umístěna na vrcholu trojbokého soklu s konkávně prohnutými stěnami, doplněného soškami putti, a plastickými oblaky s andílčími hlavičkami z jemnozrnného pískovce. Na přední pohledové straně soklu je nad plastickou mariánskou hvězdou umístěn rovněž reliéfní erb Putzů z Breitenbachu, stejný jako erb nad hlavním portálem kostela sv. Vavřince.
Celý výjev je umístěn na vrcholu bohatě reliéfně zdobeného trojbokého sloupu z hrubozrnného pískovce s okosenými hranami, zdobenými stlačenými volutami, a s konkávně prohnutými stěnami, horní vynesenou profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou. Jednotlivé stěny sloupu jsou zdobeny plastickými reliéfy sv. Františka z Assisi, sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého. Základnu sloupu tvoří trojboký sokl se zkosenými hranami. Sloup je postaven na šestibokém profilovaném pískovcovém stupni s konkávně prohnutými středovými stěnami.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kateřina ADAMCOVÁ – Vratislav NEJEDLÝ – Zuzana SLÍŽKOVÁ – Pavel ZAHRADNÍK, Mariánské, Trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Karlovarském kraji, Praha 2004, s. 71-73.
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 310.
Karel KUČA – Lubomír ZEMAN, Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary 2006, s. 224.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha 1978, s. 327.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 166.