Úvod > Architektonické památky > Mirotice - Kauznův kříž
Mirotice - Kauznův kříž
Litinový kříž, nazývaný Kauznův kříž, byl vztyčen ve 2. polovině 19. století na rozcestí při cestě k farnímu kostelu Nanebevzatí Panny Marie v Kozlově asi 600 m východně od vsi Mirotice (Miroditz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, celé okolí postupně zarostlo náletovými křovinami. V letech 2015-2016 byla provedena celková rekonstrukce zdevastovaného kříže.
Obec: Mirotice (Miroditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí při levé straně silnice do Kozlova asi 600 m východně od vsi
GPS: 50°6'41.199"N, 13°0'32.528"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2015-2016
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litinový kříž od neznámého autora, nazývaný Kauznův kříž (Kauzn-Kreuz), byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století na bývalém rozcestí při levé straně cesty k farnímu kostelu Nanebevzatí Panny Marie v Kozlově, zvané Kirchsteig, asi 600 metrů východně od vsi Mirotice (Miroditz). V době před rokem 1945 patřil kříž k usedlosti čp. 22 rodiny Alberta Schotta, zvané „U Kauznů“ (bei Kauzn).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Věnovací nápis na podstavci byl částečně odsekán a došlo i k poškození vrcholového kříže a plastiky Ukřižovaného Krista. Neudržovaný objekt následně zcela zarostl náletovými křovinami.
V letech 2015-2016 přistoupilo město Bochov jako vlastník objektu k celkové rekonstrukci zdevastovaného Kauznova kříže. Na podzim roku 2015 byly vysekány všechny náletové křoviny a snesen poškozený vrcholový kříž. Roku 2016 byl poté celkově opraven pískovcový podstavec a na jeho vrcholu vztyčen původní vrcholový kříž, restaurovaný uměleckým kovářem Ivem Rudolfem z Vodné. Následně bylo upraveno prostranství kolem obnoveného kříže.
Popis objektu
Litinový kříž na podstavci. Vysoký litinový kříž latinského tvaru s jetelovým zakončením ramen a hranolovou patkou. Na křížení ramen na přední straně kříže je osazena pozlacená litinová figurální plastika Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou je umístěna stylizovaná plechová tabulka s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s profilovanou patkou a mohutnou zdobenou vynesenou profilovanou krycí deskou s trojúhelníkovými štíty s plastickým reliéfním dekorem. V obdélném, polokruhově zakončeném rámci s plastickým reliéfním dekorem nad horními oblouky, býval původně situován dnes již nečitelný německý věnovací nápis, který byl někdy během druhé poloviny 20. století z větší části odsekán. Boční stěny podstavce jsou zdobeny plastickými reliéfy křížů. Základnu podstavce tvoří hranolový sokl se stěnami zdobenými jednoduchými obdélnými vpadlými rámci. Podstavec je postaven na kamenném stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 314
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 106