Úvod > Architektonické památky > Mirotice - Tschebaský kříž
Mirotice - Tschebaský kříž
Litinový kříž, nazývaný Tschebaský kříž, byl vztyčen ve 2. polovině 19. století při cestě k farnímu kostelu Nanebevzatí Panny Marie v Kozlově asi 400 m východně od vsi Mirotice (Miroditz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy koncem 20. či na počátku 21. století byl nakonec zrezivělý vrcholový kříž odlomen a na místě zůstal pouze podstavec. V roce 2016 byla provedena celková rekonstrukce zdevastovaného kříže.
Obec: Mirotice (Miroditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při levé straně silnice do Kozlova asi 400 m východně od vsi
GPS: 50°6'39.956"N, 13°0'26.414"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2016
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litinový kříž od neznámého autora, nazývaný Tschebaský kříž (Tschebas-Kreuz), byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století při levé straně cesty k farnímu kostelu Nanebevzatí Panny Marie v Kozlově, zvané Kirchsteig, asi 400 metrů východně od vsi Mirotice (Miroditz). V době před rokem 1945 patřil kříž k usedlosti čp. 37 Karla Seltnera, zvané „U Tschebů“ (bei Tscheba), na okraji jehož pole stával.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Rozvaleno bylo oplocení kolem kříže a terén byl navršen zeminou ze sousedního pole. Někdy koncem 20. či na počátku 21. století byl nakonec zrezivělý vrcholový kříž odlomen a na místě zůstal pouze podstavec.
V roce 2016 přistoupilo město Bochov k celkové rekonstrukci zdevastovaného Tschebasského kříže. Podstavec kříže byl restaurován a na jeho vrcholu vztyčen nový litinový kříž od uměleckého kováře Ivo Rudolfa z Vodné. Upraveno bylo rovněž prostranství kolem obnoveného kříže.
Popis objektu
Litinový kříž na podstavci. Vysoký mohutný litinový vrcholový kříž latinského tvaru s bohatě zdobenými zakončeními ramen a patkou s rostlinným dekorem. Na křížení ramen je vyveden plastický nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský) a pod ním zavěšena pozlacená litinová figurální plastika Ukřižovaného Ježíše Krista. U nohou Krista je na spodním břevně kříže osazena obdélná tabulka se zkosenými rohy, bohatě zdobená plastickým rostlinným dekorem.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s mohutnou vynesenou rozšiřující se profilovanou hlavicí a mohutnou profilovanou patkou. Stěny podstavce jsou hladké bez členění a vysekaných nápisů. Podstavec je postaven na nízkém pískovcovém stupni. Kolem kříže bývalo původně nízké oplocení s hranolovými, na vrchu zaoblenými pískovcovými nárožními sloupky.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 314
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 106