přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Mírová - tvrz

Mírová - tvrz

 

Obec: Mírová (Münchhof)

Okres: Karlovy Vary

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Starší literatura ojediněle uvádí, že zde již na konci 12. nebo počátkem 13. století stál opevněný dvorec waldsassenského kláštera. Osadu Mírová, nazývanou do roku 1950 Mnichov, založili tehdy waldsassenští cisterciáci, brzy poté, co získali blízký Chodov. Osada tak patrně plnila funkci klášterní kolonie kolem opevněného mnišského dvorce nebo předsunuté tvrze jejich chodovského panství. Zdá se, že cisterciáci Chodov i Mnichov brzy opustili, ale Mnichov zůstal i nadále spojen s chodovským panstvím.

V středověku zde bylo zřízeno loketské manství s pravděpodobným sídlem zdejších manů. Vznik gotické tvrze tak můžeme předpokládat již během 14. století. Snad od 1. poloviny 15. století až do konce 16. století zde sídlil rod Hoffmanů. Roku 1460 se zde připomínají Jan a Mikuláš Hofmannové. Roku 1599 prodal Adam Hofmann zboží Lochnerům z Paliče na Chebsku. Protože však Volf Kryštof Lochner podporoval Sasy, byly mu tvrz a ves Mnichov roku 1631 zkonfiskovány. V roce 1633 daroval císař zboží spolu se vsí Jimlíkovem Alexandru Borrimu. V roce 1638 poprvé zmiňována zdejší tvrz. Zda obsahovala původní gotické sídlo a byla renesančně přestavěna však není jisté. Poté patřil Mnichov falknovským Nosticům, kteří jej roku 1652 prodali Juliu Libštejnskému z Kolovrat. V roce 1678 přikoupilo zboží ke svému panství město Loket, tvrz v té době již chátrala. Na konci 18. století nastal zánik tvrze. Byl zde totiž založen později zrušený minerální závod sv. Antonína Paduánského na výrobu kamence a kyzů z nadloží hnědouhelných slojí. Objekt bývalé tvrze však existoval ještě v polovině 19. století, poté ale v důsledku těžby zanikl.

 

Popis objektu

Polohu tvrze v podobě trojkřídlého objektu dnes již přesně neznáme. Zda obsahovala konstrukce starší gotické tvrze není však jasné.

 

Použitá literatura

Karel, T.-Knoll, V.-Krčmář, L. 2009 : Panská sídla západních Čech – Karlovarsko, České Budějovice, 115
Kolektiv 1985 : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV. Západní Čechy, Praha, 213

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz