přeskočit k navigaci »

Úvod > Města a obce > Mlýnce (Linz)

Mlýnce (Linz)

Osada Mlýnce, německy Linz, leží na severovýchodním úpatí vrchu Vladař na pravém břehu říčky Střela asi 2 km jihovýchodně od městečka Chyše. Osada leží na katastru vsi Záhořice.

 

Typologie: města a obce

Kategorie: města a obce

Obec: Mlýnce (Linz)

Okres: Karlovy Vary

Stav:

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

První písemná zmínka o osadě Mlýnce pochází ze dne 16. února 1375, kdy Boreš V. z Rýzmburka fundoval nový oltář Všech svatých ve farním kostele sv. Petra a Pavla ve Žluticích. K oltáři ustanovil i plat pro kaplana, ke kterému farnosti daroval vsi Mlýnec a Mnichovice a tři usedlosti v Chyších, které držel jeho kaplan Jan, farář ve Vroutku. V listině ze dne 4. července 1375, kterou udělil Boreš V. z Rýzmburka Bochovu a Žluticím Chebské městské právo, jsou jako svědci uvedeni "Leutholt von Jaborn, Radym von Mlynez, Mannus von Rathywor" a farář Hanuš z Hugvic. Pozůstatkem dnes již zaniklé vsi Mnichovice (Minchowitz) mohla být později osada Linzer Häuseln. Roku 1461 nechalo město Žlutice zanést tvrz v Mlýncích do Zemských desek. V roce 1678 připojil Ferdinand z Kokořova ves Mlýnce ke žlutickému panství. Na základě zákona o obcích ze dne 17. března 1849 se roku 1850 nakonec Mlýnce staly samostatnou obcí ve žlutickém kraji. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války stávalo ve vsi celkem osm domů a usedlostí, z nichž byly pouze čtyři znovu osídleny přistěhovalci z vnitrozemí. Někdy po roce 1955 byla ves připojena po správu obce Protivec. Areál bývalého poplužního dvora dnes slouží jako tréninková dostihová stáj Jovan žokeje Josefa Váni.

 

Fotodokumentace

Mlýnce (Linz) | Mlýnce na mapě stabilního katastru vsi Záhořice z roku 1841
Mlýnce (Linz) | osada Mlýnce na vojenském leteckém snímkování z roku 1952
Mlýnce (Linz) | osada Mlýnce na snímu leteckého mapování z roku 2010
 

Použitá literatura

Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 57
Velímský, T. 2002 : Hrabišici - páni z Rýzmburka, Praha

 
 

Komentáře: přidat další

Otakar Březina (18.02.2018 15:17)

Dobrý den, asi mi nikdo neodpoví, ale zkusím to. Neměl by někdo současné fotografie či informace z Mlýnců? Konkrétně mi jde o to, jak vypadá dům č.19, kde dřív žili Boučkovi. A také o nedalekou chatu pod lesem, kterou vlastnili Skleničkovi z Plzně. Podle katastru je nyní dům 19 ve vlastnictví státu a chata tuším Lesů ČR. Možná si tam někdy sám udělám výlet, ale toto by alespoň trochu ukojilo mou zvědavost. Přeci jen to mám trochu z ruky. Stanislav Bouček ml., který žil v tomto domě sám pro smrti svých rodičů, byl bratranec mého otce. Já s tátou jsem tam jezdil jednou dvakrát do roka, odtud pramení má zvědavost. Ještě mezi domem 19 a lesem kdysi stávala nějaká chata. Matně si vzpomínám, že Standa o majiteli mluvil snad jako o Bulharovi. I kdyby nikdo neodpověděl, tak budu žít ze vzpomínek z dětství. Bylo tam krásně a úžasný klid. Děkuji, Březina (moje e-mailová adresa je: indulon@seznam.cz )

 

Jaroslav Vyčichlo (15.05.2015 10:03)

Dobrý den, návštěvu můžete domluvit telefonicky, určitě Vám vyjdou vstříc. Přesto zasílám další kontakty: +420 353 393 070, jvana@josef-vana.cz, www.josef-vana.cz, Mlýnce, 36453 Chyše - Radotín. S přáním klidného dne Jaroslav Vyčichlo

 

Ingrid Bradová (14.05.2015 20:49)

Dobrý den, chceme si udělat výlet do Pivovaru Chýše, ev. zámek a Chýši, ale mnoho našich členů by chtělo vidět dostihovou stáj Jovan, nikde jsem se však nedočetla mimo telefonu spojení na ně. Jsme sdružení seniorů města Kadaně o počtu 80 členů. Děkuji za zprávu. Bradová

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz