Úvod > Architektonické památky > Mnichov - smírčí kříž
Mnichov - smírčí kříž
Kamenný smírčí kříž neznámého stáří byl vztyčen ve svahu nad bývalým rozcestím staré úvozové obchodní cesty do Sítin vlevo od dnešní okresní silnice do Pramenů na severozápadním okraji obce Mnichov (Einsiedl). V roce 1960 byl povalený kříž náhodně objeven a znovu vztyčen v místě nálezu. Kříž dnes stojí ve svahu značně nakloněn dopředu k levé straně.
Obec: Mnichov (Einsiedl)
Okres: Cheb
Poloha: nad rozcestím úvozových cest vlevo od silnice do Pramenů na severozápadním okraji obce
GPS: 50°2'14.449"N, 12°47'5.464"E
Období vzniku: neznámé
Číslo v centrálním registru: 0056
Materiál: pískovec
Památková ochrana: od 21. října 1963
Č. rejst. ÚSKP: 25317/4-70
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kamenný smírčí kříž neznámého stáří byl vztyčen ve svahu nad bývalým rozcestím staré úvozové obchodní cesty do Sítin vlevo od dnešní okresní silnice do Pramenů na severozápadním okraji obce Mnichov (Einsiedl). Kříž v této poloze je zachycen prvně na mapě 2. vojenského Františkovo mapování z roku 1845. Podle německého badatele Franze Wilhelma měl být smírčí kříž na konci 19. století na podnět politických úředníků posunut a opatřen lehkým nátěrem.
Dne 21. října 1963 byl smírčí kříž u Mnichova zapsán na státní seznam nemovitých kulturních památek pod rejst. č. 25317/4-70. Následně byl však kříž patrně povalen a postupně překryt zeminou a porostem. Roku 1980 byl kříž náhodně nalezen pracovníky CHKO Slavkovský les a v místě nálezu následně znovu vztyčen. Kříž dnes stojí ve svahu značně nakloněn dopředu k levé straně.
Popis objektu
Volně stojící vysoký monolitický kříž latinského tvaru se zaobleným dříkem a rameny netypického kruhového průřezu v obou osách, připomínající dřevěné kůly, původní materiál k výrobě křížů. Objekt, jehož rozměry dosahují výšky 110 cm, šířky 66 cm a tloušťky 22 cm, je vysekán patrně z pískovce. Na křížení ramen čelní strany kříže je vyryt petroglyf patrně obouručního meče, či kříže. Na zadní straně kříže je pak již nerozpoznatelný symbol v podobě hluboké svislé rýhy, interpretovaný některými autory jako znamení kříže se zdvojeným monogramem Jména Ježíše Krista „IHS“ pod ním.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Bělohradský, R. - Belisová, N. - Bořil, P. 2013: Kamenné kříže Čech, Moravy a Slezska, Liberec, 139
Gnirs, A. 1932: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in den Bezirken Tepl und Marienbad, Brno, 98
Kolektiv 2001: Kamenné kříže Čech a Moravy. Rozšířené vydání, Praha, 121
Plevná, P. 2017: Smírčí kříže v chebském regionu. Diplomová práce. Fakulta pedagogická, Západočeská univerzita v Plzni, Plzeň, 49
Poche, E. a kol. 1978: Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 410