Úvod > Architektonické památky > Močidlec - Mikuttův kříž
Močidlec - Mikuttův kříž
Pískovcový kříž na mohutném podstavci nechali vztyčit někdy na počátku 20. století manželé Anton a Anna Mikuttovi na místě staršího dřevěného kříže u bývalé pískovny před domem čp. 86 při silnici na Chyše na severním okraji vsi Močidlec (Modschiedl). Ve 2 polovině 20. století neudržovaný objekt postupně chátral, odlomen byl vrcholový kříž a nakonec v roce 2010 byl zchátralý podstavec rozvalen během dopravní nehody. Ještě na podzim roku 2010 poté proběhla celková rekonstrukce poničeného objektu.
Objekt: novodobý kovaný kříž na mohutném pískovcovém podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Močidlec (Modschiedl)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: před domem čp. 3 při levé straně silnice na Chyše na severním okraji vsi
GPS: 50°3'31.302"N, 13°13'30.554"E
Období vzniku: počátek 20. století
Architekt: neznámý
Stavebník: Anton a Anna Mikuttovi
Materiál: železo / jemnozrnný pískovec / žula
Období devastace: po roce 1945 a 2010
Rekonstrukce: říjen-listopad 2010
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Na místě dnešního kříže při levé straně silnice na Chyše na severním okraji vsi Močidlec (Modschiedl) stával původně jednoduchý vysoký dřevěný kříž, zdobený barevnými skleněnými koulemi. Kříž nechal vztyčit v první polovině sedmdesátých letech 19. století tehdejší starosta obce Wenzl Chwojka z usedlosti čp. 11 spolu s manželskou Katherinou, rozenou Mikuttovou, na památku obou svých synů, Leopodla, který zemřel dne 15. dubna 1871 ve věku 10 let 3 měsíců a 22 dnů, a Alberta, zesnulého dne 27. února 1872 ve věku 4 let a 2 měsíců. U příležitosti biřmování v Močidleci v době před rokem 1885 kříž slavnostně posvětil arcibiskup pražský, kardinál kníže Fridrich Johan Joseph Schwarzenberg.
Někdy na počátku 20. století, v době před rokem 1924, nechali manželé Anton a Anna Mikuttovi z usedlosti čp. 6 vztyčit na místě dřevěného kříže u bývalé pískovny před domem čp. 86 (dnes čp. 3) nový kamenný kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista na mohutném podstavci od neznámého autora, nazývaný Weg-Kreuz.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Po odstranění původní nápisové desky byla prázdná plocha na podstavci vyplněna černou barvou a doplněna českým nápisem: „Pochválen buď Pán Ježíš Kristus“. Někdy ve druhé polovině 20. století, v době před rokem 1991, byl z podstavce odlomen vrcholový pískovcový kříž. Povrch kamene byl rozrušen korozívními procesy materiálu vlivem povětrnosti, znečištěn biologickými usazeninami a původní nápisy byly již nečitelné. V roce 2010 byl nakonec tehdy již značně poškozený podstavec rozvalen během dopravní nehody. Rozvalené části podstavce byly následně uloženy na zahradě sousedního domu čp. 3.
V roce 2010 přistoupila obec Pšov jako vlastník objektu ve spolupráci se Spolkem okrašlovacím Vladař k celkové rekonstrukci zdevastované plastiky s celkovým nákladem 23.000 Kč. Finance na obnovu byly získány z rozpočtu obce Pšov a daru MUDr. Josefa Štolfy z Močidlece. Restaurátorské práce provedli v říjnu a listopadu roku 2010 akademická restaurátorka MgA. Helena Štěrbová z Kozojed a sochař Jan Štěrba z Nečtin podle návrhu investora MUDr. Josefa Štolfy.
Jednotlivé části podstavce byly převezeny do restaurátorského ateliéru, kde byly kompletně ošetřeny. Povrch kamene byl očištěn od koroze, zpevněn organokřemičitanem, barevně sjednocen retuší a ošetřen hydrofobizačním nátěrem. Dochované nápisy byly vyčištěny, doretušovány a zvýrazněny. Mechanická poškození, olámané hrany apod. byly doplněny minerálním tmelem. Do horního kamene byl vsazen nový kovaný křížek a vysekán nový věnovací nápis. Restaurované části objektu byly následně sesazeny nerezovými ocelovými čepy a instalovány na původním místě.
Popis objektu
Novodobý železný kovaný kříž na mohutném pískovcovém podstavci. Na vrcholu podstavce býval původně umístěn mohutný pískovcový kříž latinského tvaru s litinovou plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista na křížení ramen. Dnes je zde vztyčen menší železný kovaný křížek s povrchovou úpravou, tvořenou vrstvami specializovaných kovářských barev. Replika původního kříže nebyla vzhledem k poškození a zeslabení vrchního dílu podstavce možná vytvořit.
Kříž je osazen na vrcholu mohutného stupňované trojdílného hranolového podstavce z jemnozrnného pískovce. Horní část tvoří hranolový sokl, zdobený reliéfem se stylizovaným schématem skládaných kamenných kvádříků. Vrchní kvádr byl během restaurování upraven snížením rozrušené vrchní přední plochy kamene. Na nově upravené nápisové ploše na přední straně kvádru je vysekán novodobý věnovací nápis: „TĚM, KTEŘÍ TU ŽILI - / TĚM, KTEŘÍ TU ŽIJÍ. / DENEN, DIE HIER / LEBTEN - DENEN, DIE / HIER LEBEN.“
Na přední straně středové hranolové části podstavce, rovněž zdobené reliéfem se stylizovaným schématem skládaných kamenných kvádříků, je vysekán původní německý nápis s výplní černé barvy: „Gelobt sei / Jesus Christus!“ (Pochválen buď Ježíš Kristus). Na přední straně spodního hranolového soklu s hladkými stěnami je vysekán německý věnovací nápis s výplní černé barvy: „Zum Andenken an das Leiden Christi. / Wo ist ein Schmerz der seinem / Schmerze gleicht? Zieh ab den Hut / bist Du ein Christ, der durch ihn / erlöst bist“ (Na paměť utrpení Kristova. Jaká bolest je jeho bolesti rovna? Smekni klobouk, jsi-li křesťan, který byl skrze něj vykoupen). Základnu podstavce kříže tvoří hranolový žulový sokl.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 582
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 250