Úvod > Architektonické památky > Močidlec - socha sv. Jana Nepomuckého
Močidlec - socha sv. Jana Nepomuckého
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého nechali zřídit v roce 1824 manželé Josef a Marie Anna Ferleschovi při bývalé cestě do Kolešova a Vladořic na severozápadním okraji vsi Močidlec (Modschiedl). Po roce 1945 však přestala být socha udržována a postupně chátrala, někdy ve 2. polovině 20. století byla dokonce uražena hlava světce. Na podzim roku 2010 bylo poté přistoupeno k celkové rekonstrukci poničené sochy.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Močidlec (Modschiedl)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé cestě do Kolešova a Vladořic na severozápadním okraji vsi
GPS: 50°3'31.455"N, 13°13'27.873"E
Období vzniku: 1824
Architekt: neznámý
Stavebník: Josef a Marie Anna Ferleschovi
Období devastace: po roce 1945
Demolice: podzim 2010
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého nechali zřídit v roce 1824 manželé Josef a Marie Anna Ferleschovi nad usedlostí čp. 81 Wenzla Schönigera při levé straně bývalé cesty ke „kamenné zdi“ (Steinmauer) a dále do Kolešova a Vladořic na severozápadním okraji vsi Močidlec (Modschiedl). Autorem plastiky byla patrně některá z dílen Oswalda Josefa Wendy ve Žluticích nebo Stephana Borowetze a Josefa Herschera Manětíně, které během první poloviny 19. století pracovaly pro široké okolí.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byla vrcholové plastice světce uražena hlava, kterou na místě nalezl žlutický farář Miroslav Janák a odvezl ji na faru do Žlutic, kde ji uschoval. Roku 2008 byla poté odlomena původní pozlacená ratolest.
Na podzim roku 2010 bylo poté přistoupeno k rekonstrukci poničené sochy sv. Jana Nepomuckého s celkovým nákladem 25.000 Kč za přispění z rozpočtu obce Pšov a MUDr. Josefa Štolfy. Restaurační práce provedli sochaři MgA. Helena Štěrbová a Jan Štěrba. Na plastiku světce byla znovu doplněna původní uražená hlava a pozlacená palmová ratolest, vyrobeny nová prosklená dvířka schránky na podstavci. V létě roku 2012 byla poté doplněna pozlacená svatozář kolem hlavy světce.
Popis objektu
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci. Vrcholová figurální plastika v životní velikosti představuje světce s typickými atributy jako kněze v rochetě s biretem na hlavě a pozlacenou svatozáří kolem ní. V pravé ruce drží kněz kříž, který si levou rukou přidržuje na prsou. V pravé ruce nese pozlacenou kovovou palmovou ratolest. Plastika je umístěna na vyšší profilované hranolové podestě s reliéfní oválnou zdobnou kartuší na přední straně, ve které je vyveden reliéf jazyka ve vavřínovém věnci se zámkem, symbolizující atributy zpovědní tajemství.
Vrcholová plastika s podestou je postavena na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s horní vynesenou profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou. V mělkém vpadlém obdélném rámci s čtvrtkruhově projmutými rohy na přední straně podstavce je v horní části situována kruhová schránka patrně na obětiny s původně plnými, dnes zasklenými kovovými dvířky. V ploše pod schránkou he vysekán německý věnovací nápis s výplní černé barvy: „DIESES ANDENKEN ZU EHREN DES HEILIGEN IOHANN VON NEPOMUCK VON IOSEPH UND MARIA ANNA FERLESCH: A: 1824“ (Tato památku k poctě sv. Jana Nepomuckého od Josefa a Anny Marie Ferleschových. Roku 1824). Základnu podstavce tvoří jednoduchý hranolový sokl s hladkými stěnami. Podstavec je postaven na kamenném stupni, složeném ze žulových kvádrů.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Poche, E. a kol. 1978: Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 417
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 250