Úvod > Architektonické památky > Močidlec - sousoší Nejsvětější Trojice
Močidlec - sousoší Nejsvětější Trojice
Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice nechali zřídit v roce 1824 manželé Albert a Katharina Rottovi na prostranství u kostela sv. Jakuba Většího na návsi uprostřed vsi Močidlec (Modschiedl). V roce 1933 byla provedena renovace sousoší. Po roce 1945 však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. V roce 1997 proběhlo poslední restaurování sousoší, které se dnes opět nachází ve zchátralém stavu.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Močidlec (Modschiedl)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na prostranství u kostela sv. Jakuba Většího na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°3'21.199"N, 13°13'29.773"E
Období vzniku: 1824
Architekt: neznámý
Stavebník: Albert a Katharina Rottovi
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 1997
Památková ochrana: od 11. února 1964
Č. rejst. ÚSKP: 27752/4-943
Stav: zchátralé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice nechali zřídit v roce 1824 manželé Albert a Katharina Rottovi na travnatém prostranství v sousedství kostela sv. Jakuba Většího na návsi uprostřed vsi Močidlec (Modschiedl). Autorem plastiky byla patrně některá z dílen Oswalda Josefa Wendy ve Žluticích nebo Stephana Borowetze a Josefa Herschera Manětíně, které v první polovině 19. století pracovaly pro široké okolí. V roce 1933 byla provedena renovace sousoší.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. Někdy poté bylo mechanicky odlomeno příčné břevno kříže, nasazené původně na čep. Dne 11. února 1964 bylo sousoší Nejsvětější Trojice v Močidleci zapsáno na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 27752/4-943. V roce 1997 byla plastika naposledy celkově restaurována. V současnosti je sousoší díky dlouhodobé neúdržbě opět ve zchátralém stavu, povrch pískovce je narušen erozí, odlomena je větší část středového kříže.
Popis objektu
Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice na podstavci. Vrcholová figurální plastika v podživotní velikosti představuje Boha Otce a Syna sedící na Zeměkouli, přepásané stylizovanými železnými pásy, která pluje na stylizovaných plastických oblacích. Mezi postavami byl na Zeměkouli postaven dnes již z větší části odlomený jednoduchý kříž latinského tvaru, jehož torzo levou rukou objímá sedící prostovlasá postava Salvátora. Postava Boha Otce s plnovousem držel původně v levé ruce před tělem plastiku holubice, symbolu Ducha svatého. Základnu plastiky tvoří nízká hranolová podesta s kovovým okem patrně pro zavěšení lucerny na přední straně.
Vrcholové sousoší je osazeno na vrcholu vysokého pískovcového hranolového podstavce s mohutnou profilovanou vyloženou stupňovanou horní krycí deskou a profilovanou patkou. V horní pětině podstavce je vyveden jednoduchý široký pás, oddělený profilovanou římsou, ve kterém byl na přední straně černou barvou vepsán dnes již špatně čitelný německý pamětní nápis: „RENOVIERT im Jahre 1933“ (Renovováno v roce 1933).
V mělkém vpadlém obdélném rámci s polokruhově ujmutými rohy v dolní části na přední straně podstavce je vysekán německý věnovací nápis kapitálami s výplní černé barvy: „ZUR EHRE DER AL / LERHEILIGSTEN / DREIFALTIGKEIT DE / MÜTHIGST GEWID / MET VON DEN EHE / LEUTEN ALBERT / UND KATHARINA / ROTT Ano 1824“ (Ke cti Nejsvětější Trojice zřízeno v pokoře manželi Albertem a Katharinou Rottovými v roce 1824). Boční stěny podstavce jsou zdobeny mělkými vpadlými obdélnými rámci s polokruhově ujmutými rohy. Základnu podstavce tvoří jednoduchá mohutná hranolová podnož čtvercového půdorysu. Podstavec je postaven na základové desce ze složených žulových hranolů.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 582
Poche, E. a kol. 1978: Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 417
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 250