Úvod > Architektonické památky > Německý Chloumek - kamenný kříž
Německý Chloumek - kamenný kříž
Kamenný kříž byl vztyčen patrně někdy na počátku 20. století při bývalé cestě do Dlouhé Lomnice v polích asi 350 m západně od vsi Německý Chloumek (Deutsch Killmes). K vytvoření objektu byl druhotně použit starší vyřazený náhrobek snad ze zrušeného hrobu na hřbitově ve Stanovicích. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl vrcholový kříž odlomen a podstavec rozvalen.
Obec: Německý Chloumek (Deutsch Killmes)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé cestě do Dlouhé Lomnice v polích asi 350 m západně od vsi
GPS: 50°8'49.593"N, 12°58'35.847"E
Období vzniku: počátek 20. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kamenný kříž od neznámého autora byl vztyčen patrně někdy na počátku 20. století při bývalé cestě do Dlouhé Lomnice, nazývané „Stará silnici“ (Alte Strasse), v polích asi 350 metrů západně od vsi Německý Chloumek (Deutsch Killmes). K vytvoření objektu byl druhotně použit starší vyřazený pískovcový náhrobek Julie Haberzettl z Dolního Dražova čp. 54 z roku 1889 snad ze zrušeného hrobu na hřbitově ve Stanovicích. Kříž v této poloze je prvně zachycen až na mapě topografické sekce 3. vojenského mapování ze třicátých let 20. století. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Antonie Pfeiffer z dnes již zaniklé usedlosti čp. 18 zvané „u Endischů“ (bei Endisch), na okraji jejichž pole stával.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl vrcholový kříž odlomen a podstavec rozvalen. Rozvalený podstavec kříže dnes leží v křovinách nad vodní tůňkou uprostřed pastvin pro krávy.
Popis objektu
Kamenný kříž dnes již neznámé podoby a provedení býval osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce a profilovanou hranolovou patkou. Podstavec je završen výraznou vynesenou profilovanou římsou s vysokým polokruhovým středovým štítem. Na nárožích horní plochy podstavce nad římsou jsou situovány ozdoby ve tvaru osminy koule s plastickým reliéfním rostlinným dekorem. V ploše štítu na čelní pohledové straně podstavce bývala připevněna pravděpodobně porcelánová deska s fotografií či nápisem. V pásu pod horní římsou je vysekána čtveřice plastických reliéfních květů v řadě.
V mělkém obdélném vpadlém výklenku na čelní pohledové straně středová části podstavce oddělené jednoduchou plastickou římsou je vysekán německý pamětní nápis z doby původního využití kamene jako náhrobku. Text rozdělený prázdnou plochou po oválném porcelánovém medailonku s fotkou pohřbené zní: „Hier ruhet / in Frieden / Julie / Haberzettl / aus Unter-Trossau No. 54 / geb. 1. Janer 1866 / gest. 30. August 1889.“ Při druhotném využití objektu byl výklenek s nápisem překryt obdélnou deskou neznámé podoby. Na čelní pohledové straně rozšířené profilované hranolové patky středové části podstavce je situován mělký obdélný výklenek, ve kterém je patrně druhotně vysekán tvar připomínající mašli.
Středová část podstavce bývala postavena na hranolovém pískovcovém soklu se stupňovanou horní římsou zdobenou plastickým reliéfním dekorem. Na čelní pohledové straně soklu jsou vysekány dnes již špatně čitelné německé verše, či modlitba, o šesti řádcích. Text pochází z doby, kdy byl objekt využit jako náhrobek. Základnu podstavce tvořil hranolový sokl s bočními stěnami zdobenými stylizovaným bosovaným zdivem do podoby seskládaných kamenů či skaliska.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 243.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 28.