Úvod > Architektonické památky > Ostrov - kaple Panny Marie Bolestné
Ostrov - kaple Panny Marie Bolestné
Raně barokní kaple Panny Marie Bolestné byla postavena v roce 1665 v sousedství pohřební kaple sv. Anny ve svahu nad pozdějším areálem piaristického kláštera na jihozápadním okraji města Ostrov (Schlackenwerth). Již v roce 1836 byla již kaple uváděna jako velmi stará a ve špatném stavu. Po roce 1945 přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Na počátku 21. století zůstávalo z bývalé kaple pouze zarostlé torzo obvodového zdiva. V letech 2006-2007 byla provedena celková obnova zničené kaple.
Obec: Ostrov (Schlackenwerth)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v areálu bývalého piaristického kláštera na jihozápadním okraji města
GPS: 50°18'15.680"N, 12°56'4.827"E
Období vzniku: 1665
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: duben 2006 - srpen 2007
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 10785/4-990
Stav: obnovené
Přístupnost: otevírací hodiny
Historie objektu
Raně barokní kaple Panny Marie Bolestné byla postavena v roce 1665 podle návrhu neznámého architekta v sousedství dokončené pohřební kaple sv. Anny ve svahu návrší Kapellenberg nad pozdějším areálem piaristického kláštera založeného roku 1666 a na jihozápadním okraji města Ostrov (Schlackenwerth). V letech 1709-1710 nechala markraběnka Franziska Sibylla Augusta Bádenská v těsném sousedství kaple vystavět kapli Panny Marie Einsiedelnské a kaple Panny Marie Bolestné tak byla zpřístupněna monumentálním barokním schodištěm. V inventáři zdejšího farního úřadu z roku 1836 byla již však kaple uváděna jako velmi stará a ve špatném stavebním stavu. Na počátku 20. století bylo ještě renovováno původní dřevěné barokní sousoší Piety v interiéru kaple.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války a zrušení piaristického kláštera byl v roce 1953 zkonfiskovaný areál převeden do správy československé armády. Kaple spolu s dalšími stavbami bývalého klášterního okrsku poté přestala být udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně rozkradeno či zničeno. Dne 3. května 1958 byla kaple Panny Marie Bolestné zapsána na státní seznam kulturních památek v rámci areálu piaristického kláštera pod rejtř. č. 10785/4-990. Během druhé poloviny 20. století byla neudržovaná kaple zcela zdevastována, propadla se klenba i krov. Na počátku 21. století zůstávalo z bývalé kaple pouze zarostlé torzo obvodového zdiva do výše asi jednoho metru.
V roce 2006 proto přistoupilo město Ostrov jako vlastník objektu k obnově zničené kaple za přispění z fondů Evropské unie. Stavební práce na celkové rekosntrukci obejktu, probíhající od dubna roku 2006 do srpna roku 2007, provedla stavební společnost Jurica a.s. Dne 17. července 2007 rada města Ostrov schválila pořízení nového sousoší Piety do interiéru opravené kaple, které bylo dovezeno z depozitáře Římskokatolické církve v Nejdku.
Popis objektu
Drobná výklenková raně barokní kaple bez oken, vystavěná z lomového kamene, na téměř čtvercovém půdorysu s rovným závěrem, krytá valbovou střechou s pálenou krytinou. Vstupní východní průčelí kaple, obrácené směrem k městu, je otevřeno velkým obdélným, polokruhově zakončeným vstupem, opatřeným ozdobnou mříží. Průčelí kaple je završeno trojúhelníkovým štítem nad náběhy vynesené profilované korunní římsy pod střechou. Vnější stěny kaple jsou hladké, bez členění. Vniřní prostor kaple je zaklenut novodobou cihlovou valenou klenbou.
Vnitřní zařízení kaple tvořilo původně dřevěné barokní sousoší Piety. Dnes je v interiéru umístěno polychromované sousoší Piety z 19. století, přenesené z depozitáře Římskokatolické církve v Nejdku.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Gnirs, A. 1933 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 116