Úvod > Architektonické památky > Pávice - Garkischův kříž
Pávice - Garkischův kříž
Železný kříž, nazývaný Garkischův kříž (Garkisch-Kreuz), byl vztyčen v roce 1885 na rozcestí při bývalé cestě do Kozlova v polích asi 150 m západně od vsi Pávice (Pobitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl následně násilně odlomen vrcholový kříž a při obdělávání pole těžkou technikou poškozeno ohrazení a rozvalen podstavce kříže.
Obec: Pávice (Pobitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u trigonometrického bodu v polích asi 150 m západně od vsi
GPS: 50°7'3.863"N, 13°1'52.548"E
Období vzniku: 1885
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Garkischův kříž (Garkisch-Kreuz), byl vztyčen v roce 1885 na rozcestí při bývalé cestě do Kozlova v polích asi 150 metrů západně od vsi Pávice (Pobitz). V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Rudolfa Garkische z usedlosti čp. 8 zvané „u Melzerů“ (bei Melzer), na okraji jejichž pole stával.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl následně násilně odlomen z podstavce vrcholový kříž. Při scelování polností zanikly původní cesty a kříž se ocitl uprostřed pole. Patrně při obdělávání pole těžkou technikou poté došlo k poškození ohrazení a rozvalení podstavce kříže. V jeho sousedství byl vztyčen trigonometrický bod.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Kovaný železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení býval osazen na vrcholu nízkého hranolového pískovcového podstavce s profilovanou stupňovanou hlavicí s horní zarovnanou obdélnou plochou, která tvořila podestu kříže, a hranolovou patkou se zkosenými horními hranami. Stěny podstavce jsou zdobeny jednoduchými vysekanými obdélnými, polokruhově zakončenými rámci. Základnu podstavce tvoří hranolový sokl.
Kolem kříže bývalo situováno dnes již poničené ohrazení, tvořené hranolovými pískovcovými sloupky s jehlancovými zakončením, mezi kterými byly vsazeny silné železné pruty kruhového průřezu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 329.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 107.