Úvod > Architektonické památky > Pávice - železný kříž
Pávice - železný kříž
Železný kříž byl vztyčen ve 2. polovině 19. století mezi dvojicí javorů před usedlostí čp. 1 na návsi uprostřed vsi Pávice (Pobitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl následně odlomen vrcholový kříž a podstavec rozvalen. Dnes je podstavec provizorně seskládán na původním místě.
Obec: Pávice (Pobitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: mezi dvojicí javorů před zaniklou usedlostí čp. 1 na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°7'6.152"N, 13°2'4.621"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století mezi dvojicí javorů před usedlostí čp. 1 na návsi uprostřed vsi Pávice (Pobitz). V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Wenzla Tschernera z usedlosti čp. 1 zvané „u Tschernerů“ (bei üawan Tscherner). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl následně násilně odlomen vrcholový kříž a podstavec rozvalen. V nedávné době byl rozvalený podstavec provizorně seskládán na původním místě, horní část je však stranově obrácená.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Kovaný železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení doplněný ze zadní strany opěrkou býval osazen na vrcholu hranolového žulového podstavce s profilovanou hlavicí a stupňovanou profilovanou patkou. Stěny podstavce jsou konkávně vyduté. V horní ploše podstavce jsou otvory s torzy ulomeného vrcholového kříže a opěrky zalité olovem z některé z oprav v minulosti. Patku podstavce tvoří dva jednoduché hranolové stupně. Stěny podstavce jsou bez vysekaných nápisů a datace. Podstavec je postaven na mohutném hranolovém soklu čtvercového půdorysu s profilovanou horní římsou.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 329.