Úvod > Architektonické památky > Pernink - pomník obětem 1. světové války
Pernink - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války byl vybudován v roce 1937 na louce v serpentině silnice do Nejdku pod železničním nádražím v západní části obce Pernink (Bärringen). Ještě téhož roku proběhlo slavnostní odhalení dokončeného pomníku. Již krátce po konci 2. světové války byl pomník padlým zcela odstraněn. Dnes se na jeho místě nachází pouze prázdná plocha parkoviště sousedního běžeckého lyžařského areálu.
Obec: Pernink (Bärringen)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na prostranství v serpentině silnice do Nejdku pod nádražím v západní části obce
GPS: 50°21'49.814"N, 12°46'46.376"E
Období vzniku: 1937
Architekt: neznámý
Slavnostní odhalení: 1937
Období devastace: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války od neznámého autora byl vybudován v roce 1937 na louce v serpentině silnice do Nejdku pod železničním nádražím v západní části obce Pernink (Bärringen). Pomník byl zřízen na připomínku 136 padlých, zemřelých a nezvěstných vojáků. Ještě téhož roku proběhlo slavnostní odhalení dokončeného pomníku. Již krátce po konci druhé světové války byl pomník padlým zcela odstraněn. Dnes se na jeho místě nachází pouze prázdná plocha sloužící jako parkoviště sousedního běžeckého lyžařského areálu.
Popis objektu
Ve středu pomníku stávala patrně pískovcová figurální plastika stojícího vojáka v životní velikosti, oděného ve vojenské polní uniformě s helmou na hlavě. Před sebou měla postava postavena pušku, o jejíž hlaveň měl voják složené ruce před tělem. Základnu plastiky tvořila hranolová podesta. Socha bývala postavena na jednoduchém hranolovém žulovém podstavci, na jehož čelní pohledové straně býval vysekán německý věnovací nápis s datací: „DEN HELDEN / USERER / HEIMAT / 1914–1918“ (Hrdinům naší vlasti 1914-1918). Po obou stranách středového podstavce byly připojeny mohutné převyšující hranolové žulové panely. Na čelní pohledové straně obou panelů bývalo připevněno celkem šest černých obdélných nápisových desek se 136 jmény padlých, zemřelých a nezvěstných vojáků s hodností, příslušností k vojenské jednotce a datací skonu.
Středová plastika s bočními panely bývala osazeny na vrcholu stupňované podesty mírně křížového půdorysu, tvořené trojicí hranolových žulových stupňů. Boční stěny nejspodnějšího stupně byly zdobeny plastickou bosáží. Okolí pomníku bývalo parkově upraveno.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 237.
Josef WEITZER, Die Todesopfer des Egerlandes im Weltkriege 1914-1918, Unser Egerland: Blätter für Egerländer Volkskunde, Cheb 1941, s. 108.
Stanislav WIESER, Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary 2009, s. 96.