Úvod > Architektonické památky > Přestání - Gubův kříž
Přestání - Gubův kříž
Pseudorománský kamenný pomník, nazývaný Gubův Kříž (Guba-Kreuz), nechali vztyčit někdy po roce 1914 Leopold a Agnes Gubovi na památku padlých synů Leopolda a Antona v 1. světové válce při cestě do Brložce v polích asi 250 m jihozápadně nad vsí Přestání (Prestein). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V průběhu 2. poloviny 20. století byl z pomníku odstraněn vrcholový kříž, medailony s podobiznami i nápisová deska.
Obec: Přestání (Prestein)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé cestě do Brložce v polích asi 250 m jihozápadně nad vsí
GPS: 50°4'24.934"N, 13°4'56.222"E
Období vzniku: po roce 1914
Architekt: neznámý
Stavebník: Leopold a Agnes Gubovi
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pseudorománský kamenný pomník od neznámého autora, nazývaný Gubův Kříž (Guba-Kreuz), byl vztyčen někdy po roce 1914 na místě staršího kříže z první poloviny 19. století na souběhu vozové a pěší cesty do Brložce v polích asi 250 metrů jihozápadně nad vsí Přestání (Prestein). Pomník nechali zřídit manželé Leopold a Agnes Gubovi z usedlosti čp. 11 na památku svých synů Leopolda a Antona, kteří padli během bojů 1. světové války. V době před rokem 1945 o pomník pečovala rodina Adolfa Guby z usedlosti čp. 11 zvané „u Glasapoldenů“ (bei Glasapolden).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V průběhu druhé poloviny 20. století byl z vrcholu pomníku snesen vrcholový kamenný kříž, sejmuty porcelánové medailony s podobiznami i velká nápisová deska. Povrch neudržovaného pomníku je v některých místech silně poškozen zvětráváním a povětrnostními vlivy, některé části profilace byly v minulosti mechanicky poškozeny.
Popis objektu
Pseudorománský pískovcový portálový pomník v podobě stylizovaného náhrobku je završen hranolovým, ve středu polokruhově vydmutým štítovým nástavce s mohutnou horní profilovanou římsou. Na římse po stranách oblouku bývaly osazeny původně s plastickými nárožními útvary se dvěma pohledovými stranami, patrně zdobenými zlacenými reliéfy. V otvoru na temeni oblouku býval původně vsazen pískovcový kříž dnes již neznámé podoby s hranolovou patkou. Ve vpadlé ploše v půlkruhu čelní pohledové strany nástavce byly přilepeny dva oválné porcelánové medailony s fotografiemi bratrů Leopolda a Antona Gubových. Pod medailony je vysekán dnes již nečitelný zlacený německý nápis.
Středová část pomníku je na čelní pohledové straně zdobena polosloupky s osmibokými patkami a hranolovými hlavicemi s polokruhovými štítky zdobenými původně zlacenými plastickými reliéfními rostlinnými motivy. Sloupky vynášejí stylizované kladí rozdělené jednoduchou plastickou lineární římsou polokruhového tvaru. V mělkém výklenku mezi sloupy se zlaceným profilovaným orámováním bývala původně vsazena obdélné nápisová deska dnes již neznámého obsahu a podoby.
Dolní část pomníku tvoří hranolový pískovcový sokl s horní stupňovanou profilovanou římsou. Na čelní pohledové straně je vysekán dnes již z větší části nečitelný německý nápis se stopami černé barvy ve výplni. Text ve formě veršů na čtyřech řádcích je zakončen na pátém řádku dedikací ze strany rodičů. Zadní strana pomníku je hladká, bez profilace. Pomník je postaven na hranolové pískovcové desce se zkosenou přední a bočními horními plochami. Pod deskou jsou vyskládány ploché neopracované kameny.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 632.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 283.