Úvod > Architektonické památky > Protivec - Lugschenský kříž
Protivec - Lugschenský kříž
Pseudorománský pískovcový kříž, nazývaný Lugschenský kříž, nechala zřídit v roce 1916 matka na paměť dvou svých padlých synů v 1. světové válce při levé straně silnice na Chyše asi 300 metrů východně od vsi Protivec (Protiwitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, následně byl rozvalen a zarostl křovinami. V roce 2011 byla provedena celková rekonstrukce objektu.
Objekt: pseudorománský pískovcový kříž na pískovcovém podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Protivec (Protiwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při levé straně silnice na Chyše asi 300 m východně od vsi
GPS: 50°6'7.664"N, 13°13'16.270"E
Období vzniku: 1917
Architekt: neznámý
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: srpen 2011
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pseudorománský pískovcový kříž od neznámého autora, nazývaný Lugschenský kříž (Lugschen-Kreuz), nechala zřídit v roce 1916 matka na paměť dvou svých padlých synů v bojích první světové války při levé straně silnice na Chyše asi 300 metrů východně od vsi Protivec (Protiwitz). Kříž byl vytvořen patrně z pískovcových částí staršího objektu. V době před rokem 1945 byl objekt nazýván rovněž Schafferhansův kříž.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Podle tradice byl poté kříž nazýván jako II. křížek. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec neudržovaný kříž rozvalen, zarostl křovinami a postupně upadl v zapomnění.
V roce 2010 přikročilo občanské sdružení Protivecké kříže k odstranění náletových křovin u rozvrácených pozůstatků bývalého Lugschenského kříže, které se již z větší části nacházely pod úrovní terénu. Následně bylo započato s výkopovými pracemi, během nichž byly vyzdviženy všechny poškozené části objektu. V srpnu roku 2011 poté přistoupilo sdružení ve spolupráci s městem Žlutice k celkové rekonstrukci objektu. Během slavnostního vysvěcení obnoveného kříže poté dostal objekt název Václavův kříž.
Popis objektu
Pseudorománský pískovcový kříž na pískovcovém podstavci. Menší jednoduchý novodobý vrcholový pískovcový kříž s jetelovým zakončením ramen a hladkými stěnami bez členění nese na křížení ramen menší litinovou plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu dvoudílného profilovaného pískovcového podstavce. Horní část podstavce s profilovanou patkou je na přední straně zdobena po stranách dvěma plastickými reliéfními polosloupky se zdobenými hlavicemi a šestibokými patkami, vynášejícími profilovanou korunní římsu, nad kterou je umístěn obdélný štítový nástavec s polokruhovou převýšenou středovou částí, završený vynesenou profilovanou římsou. Ve štítu býval původně umístěn oválný medailon patrně s podobiznami zesnulých a pod ním vysekán dnes již z větší části setřelý a nečitelný německý věnovací nápis. V mělkém vpadlém obdélném rámci ve středové části mezi sloupky bývala původně umístěna pamětní nápisová deska.
Spodní část podstavce je tvořena hranolovým soklem s profilovanou horní částí a vysekaným německým věnovacím nápisem na přední straně, z důvodu mechanického poškození rovněž z větší části nečitelným. Zadní strana podstavce je hladká, bez členění. Podstavec je umístěn na nižším pískovcovém hranolovém stupni. Prostor před křížem je vydlážděn neopracovanými kameny.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 628
Poche, E. a kol. 1980 : Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha, 161
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 58