Úvod > Architektonické památky > Protivec - Pekelský mlýn
Protivec - Pekelský mlýn
Vodní mlýn čp. 68, nazývaný Pekelský mlýn (Höllmühle), byl vystavěn v 70. letech 19. století v údolí na levém břehu potoka Velká Trasovka asi 1,5 km severozápadně od vsi Protivec (Protiwitz). Po roce 1945 nebyl již provoz mlýnu obnoven a nevyužívaný areál postupně chátral. Na počátku 21. století provedl soukromý vlastník celkovou přestavbu zdevastovaného areálu na rekreační objekt.
Obec: Protivec (Protiwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v údolí na levém břehu potoka Velká Trasovka asi 1,5 km severozápadně od vsi
GPS: 50°6'9.786"N, 13°11'23.175"E
Období vzniku: 70. léta 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: počátek 21. století
Stav: zcela přestavěné
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Vodní mlýn čp. 68, nazývaný Pekelský mlýn (Höllmühle), byl vystavěn patrně v sedmdesátých letech 19. století podle návrhu neznámého architekta v údolí na levém břehu potoka Velká Trasovka (Trasovska Bach) asi 1,5 kilometru severozápadně od vsi Protivec (Protiwitz). Mlýn byl nazýván rovněž Nový mlýn (Neumühle) a později také Dolský Mlýn (Grundmühle). V držení mlýnu se vystřídaly mlynářské rodiny Stallů a Schafferhansů, posledním majitelem Pekelského mlýnu čp. 68 před rokem 1945 byl Josef Zimmerhackl.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války nebyl již provoz mlýnu obnoven a nevyužívaný areál postupně chátral. Na počátku 21. století provedl soukromý vlastník JUDr. Pekárek celkovou přestavbu zdevastovaného areálu bývalého mlýnu na rekreační objekt.
Popis objektu
Areál vodního mlýnu s hospodářským dvorem tvořila hlavní zděná kamenná budova na severní straně. Objekt s mlýnským kolem na půdorysu písmena „T“, krytý sedlovými střechami, stával při mlýnském náhonu. Na protější jižní straně stávala velká stodola se sedlovou střechou a celý areál doplňovaly další drobnější provozní objekty.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 626
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 58