Úvod > Architektonické památky > Pšov - Rösslův kříž
Pšov - Rösslův kříž

Železný kříž, nazývaný Rösslův kříž, byl vztyčen v době po polovině 19. století na bývalém rozcestí při silnici na Žlutice na severozápadním okraji obce Pšov (Schaub). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy během 2. poloviny 20. století byl nakonec objekt rozvalen a vrcholový kříž odlomen. V roce 2016 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže.
Objekt: železný kříž na pískovcovém postavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Pšov (Schaub)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při levé straně silnice na Žlutice na severozápadním okraji obce
GPS: 50°3'10.615"N, 13°9'58.994"E
Období vzniku: po polovině 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2016
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Rösslův kříž (Rössl-Kreuz), byl vztyčen v době po polovině 19. století na bývalém rozcestí při levé straně silnice na Žlutice na severozápadním okraji obce Pšov (Schaub). V době před rokem 1945 patřil kříž k usedlosti čp. 9 Josefa Heissla, zvané Röisla. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž patrně udržován a postupně chátral. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec objekt rozvalen a vrcholový kříž odlomen. Během let byl poté podstavec několikrát znovu postaven, následně však byl však vždy opět povalen.
V roce 2016 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže mezi dvěma vzrostlými lípami při silnici na Žlutice. Restaurátorské práce provedl sochař Marcel Stoklasa z Nečtin. Části rozvaleného podstavce byly převezeny do restaurátorského ateliéru, kde byly očištěny od nánosů barvy a dalších nečistot a vyspraveny zatmelením prasklin. Z hmoty podstavce byly rovněž odstraněny zbytky odlomeného železného kříže. Restaurovaný podstavec byl následně sesazen a znovu vztyčen na původním místě. Na obnoveném podstavci byl následně osazen nový vrcholový kříž.
Popis objektu
Železný kříž na pískovcovém podstavci. Původní vrcholový železný kříž dnes již neznámé podoby a provedení býval doplněn kovaným opěrákem, uchyceným do zadní strany podstavce. Dnes je nahrazen novodobým litým železným křížem latinského tvaru s plastickým prolamovaným rostlinným dekorem v těle kříže a plastickým nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský) na křížení ramen. Ze zadní strany je ke křížení ramen připevněna zlacená stylizovaná paprskovitá svatozář.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s profilovanou hlavicí s římsou zdobenou na třech stranách mělkými vpadlými geometrickými tvary. Stěny podstavce jsou hladké, bez členění, nápisů či znamení. Spodní část podstavce tvoří nízký hranolový sokl s profilací na horní straně. Podstavec kříže je postaven na pískovcovém stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 657
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 89