Úvod > Architektonické památky > Radošov - boží muka sv. Anny
Radošov - boží muka sv. Anny
Barokní boží muka sv. Anny byla vztyčena v 1. polovině 18. století na rozcestí při cestě do Březiny asi 150 m severně nad vsí Radošov (Reschwitz). Roku 1925 byla pořízena nová soška sv. Anny do nástavce božích muk. Po začlenění Radošova do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1954 byl neudržovaný objekt rozvalen, soška odstraněna a celé místo zarostlo náletovými křovinami.
Obec: Radošov (Reschwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí při cestě do Březiny asi 150 m severně nad vsí
GPS: 50°10'41.385"N, 13°7'6.268"E
Období vzniku: 1. polovina 18. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: vstup bez povolení zakázán (VÚ Hradiště)
Historie objektu
Barokní kamenná boží muka sv. Anny od neznámého autora byla vztyčena patrně v první polovině 18. století na rozcestí při cestě do Březiny zvané „Kirchenweg“ asi 150 metrů severně nad vsí Radošov (Reschwitz). Boží muka v této poloze jsou zachycena prvně již na mapě 1. vojenského františkovo mapování z let 1764-1768.
Roku 1925 věnovaly dvě místní ženy Marie Schöniger z usedlosti čp. 22 a manželka železničáře Aloisia Schöniger z usedlosti čp. 39 novou sošku sv. Anny do nástavce božích muk, kterou zakoupily od Katolického ženského spolku v Bečově nad Teplou za 69 korun včetně poštovného. Boží muka zdarma upravil Franz Bachmann z Radošova. V neděli 30. srpna byla poté po bohoslužbě nová soška sv. Anny slavnostně vysvěcena. V době před rokem 1945 o boží muka pečovala rodina Josefa Männla z usedlosti čp. 1 zvané „u Werzů“ (bei Werz), na okraji jejichž pole stávala.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a po následném začlenění Radošova do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1954 však přestala být boží muka udržována a postupně chátrala. Někdy po demolici vsi přestala být v průběhu druhé poloviny 20. století původní cesta využívána, neudržovaný objekt byl poté rozvalen a soška sv. Anny patrně odstraněna. Stanoviště božích muk postupně následně postupně zarostlo náletovými křovinami.
Popis objektu
Barokní kamenná boží muka byla tvořena mohutnou hranolovou patkou s profilovanou stupňovanou hlavicí. Stěny patky jsou zdobeny vysekanými liniovými obdélnými rámci s polokruhově projmutými rohy. Na patce býval pomocí železného trnu nasazen hranolový dřík. V nástavci božích muk dnes již neznámé podoby a provedení bývala umístěna soška sv. Anny.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska II., Chomutov 2004, s. 60.
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov 2005, s. 61.
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 333.
SOkA Karlovy Vary, fond FÚ Radošov u Luk, Memorabilienbuch der Localie Reschwitz N.II. 1836-1943, Státní okresní archiv v Karlových Varech, fol. 91.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 295.