Úvod > Architektonické památky > Radošov - kaple sv. Josefa
Radošov - kaple sv. Josefa
Pseudorománskou pohřební kapli sv. Josefa nechaly vystavět patrně na počátku 20. století řeholnice Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže z místního kláštera v lese nedaleko dnešního kempu jižně od vsi Radošov (Rodisfort). Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala, interiér hrobky byl vyrabován. Během 2. poloviny 20. století byla následně hrobka z důvodu havarijního stavu pobořena. V posledních letech byly trosky kaple vyčištěny, prostor krypty vyvezen a dochované kamenné prvky seskládány po obvodu objektu.
Objekt: pseudorománská kamenná pohřební kaple
Typologie: sakrální stavby
Kategorie: architektonické památky
Obec: Radošov (Rodisfort)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v lese nedaleko kempu na západním úpatí Uhlířského vrchu jižně od vsi
GPS: 50°16'1.797"N, 12°59'56.382"E
Období vzniku: počátek 20. století
Architekt: neznámý
Stavebník: Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže
Období devastace: po roce 1945
Demolice: kolem roku 1960
Stav: zříceniny
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pseudorománskou pohřební kapli sv. Josefa nechaly vystavět patrně na počátku 20. století řeholnice Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže z místního kláštera podle návrhu neznámého architekta při cestě na okraji lesa nad spojovací cestou do Kyselky v části katastru zvané „Auf dem langen Äckern“ (Na dlouhých polích) na západním úpatí Uhlířského vrchu (Kohleiten Berg, 532 m n. m.) jižně od vsi Radošov (Rodisfort). Kaple sloužila k pohřbívání ostatků významných řádových sester.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Interiér hrobky byl vyrabován a zdevastován. Místní žáci přinesli jednou z hrobky do školy lidské kosti. Podle pověsti měla z kaple vést podzemní tajná chodba do bývalého kláštera. Někdy na počátku padesátých let 20. století byly pozemky v okolí kaple na katastru Radošova zabrány do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště. V době kolem roku 1960 byla následně bývalá pohřební kaple z důvodu havarijního stavu pobořena těžkou technikou.
Na počátku 21. století z kaple zůstávalo pouze obvodové zdivo do výše asi 30 centimetrů nad povrchem, zarostlé náletovými křovinami, prostor krypty byl téměř zasypán a v okolí se nacházely rozvalené velké opracované pískovcové kvádry a zlomky zdobených profilovaných kamenných prvků z ostění a členění kaple.
V posledních letech bylo okolí pobořené kaple vyčištěno, prostor krypty vyvezen a dochované kamenné prvky seskládány po obvodu objektu. Vyklizené pozůstatky kaple dočasně sloužily jako nouzový nocleh či dětská skrýš, v prostoru hrobky byly vytvořeny provizorní kamínka a prostor překryt velkou igelitovou plachtou. Pozůstatky kaple nejsou zapsány v katastru nemovitostí, pozemek pod bývalou kaplí patří Vojenským lesům a statkům ČR, s.p.
Popis objektu
Středně velká pseudorománská kamenná pohřební kaple v podobě rotundy na kruhovém půdorysu, vystavěná z opracovaných pískovcových kvádrů, bývala krytá nízkou kuželovou střechou s křížem či jednoduchou zvoničkou na vrcholu. Před vstupem do kaple bývalo situováno předložené profilované kamenné schodiště o třech stupních. Vnější stěny kaple bývaly bíle omítnuty a zdobeny patrně zdobeny plastickým obloučkovým vlysem pod střechou. Mezi rozvalenými troskami objektu se nachází mnoho dalších zdobených profilovaných kamenných prvků z ostění a členění kaple.
Do nevelkého prostoru krypty obdélného půdorysu v suterénu kaple se vcházelo po úzkém točitém kamenném schodišti při vnitřní závěrové stěně kaple. Stěny suterénu jsou rovněž vyskládány z opracovaných pískovcových kvádrů. V interiéru krypty bývalo původně umístěno několik rakví s ostatky zemřelých. Kolem kaple bývala vyzděna nízká kamenná terasa.