Úvod > Architektonické památky > Řednice - pomník obětem 1. světové války
Řednice - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války byl vztyčen v roce 1922 v parčíku před obecní kaplí sv. Anny na východním okraji návsi uprostřed vsi Řednice (Rednitz). Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v průběhu června 1922. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci 2. světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 byl pomník v rámci demolice vsi patrně odstraněn.
Obec: Řednice (Rednitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v parčíku před obecní kaplí sv. Anny na východním okraji návsi uprostřed vsi
GPS: 50°14'10.794"N, 13°9'50.560"E
Období vzniku: 1922
Architekt: neznámý
Stavebník: Sdružení pro postavení pomníku
Slavnostní odhalení: červen 1922
Období devastace: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války od neznámého autora byl vztyčen v roce 1922 v parčíku před obecní kaplí sv. Anny na východním okraji návsi uprostřed vsi Řednice (Rednitz). Náklady Sdružení pro postavení pomníku na realizaci stavby tehdy činily 2 000 korun. Slavnostní odhalení dokončeného pomníku padlým poté proběhlo v průběhu června 1922. Po odhalení převzala pomník do péče obec Řednice.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Po následném začlenění území do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 byl nakonec pomník v rámci celkové demolice zástavby vsi patrně odstraněn.
Popis objektu
Sochařský pomník byl tvořen umělou skálou v jejíž čelní pohledové straně byla zasazena obdélná kamenná nápisová deska se jmény padlých vojáků z Řednice během 1. světové války s jejich příslušností k vojenské jednotce. Po pravé straně byla před skaliskem postavena figurální plastika stojícího vojína v podživotní velikosti oděného ve vojenské uniformě s puškou postavenou před sebou. Umělá skála vyrůstala z upraveného alpinia s okrasnými květinami.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 162.
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska, Chomutov 1998, s. 22.
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov 2005, s. 65.
Soupis válečných pomníků, nezpracovaná sbírka dotazníků doručených Vojenskému museu ČSR (čj. 816/1926), Vojenský historický ústav Praha.
Stanislav WIESER, Pomníky padlých v první světové válce, III. díl Chebsko, XX. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary 2011, s. 87.