Úvod > Architektonické památky > Rudné - pomník obětem 1. světové války
Rudné - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války byl vybudován v roce 1932 před obecní školou v parčíku na návsi uprostřed vsi Rudné (Trinksaifen). Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v květnu roku 1932. Patrně již krátce po konci 2. světové války byl však pomník novými osídlenci zničen. Dnes se na jeho místě nachází pouze travnatá plocha v zahradě ústavu sociální péče.
Objekt: pomník v podobě hranolové pyramidy
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Rudné (Trinksaifen)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: před obecní školou čp. 2 v parčíku na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°21'7.286"N, 12°41'8.026"E
Období vzniku: 1932
Architekt: neznámý
Slavnostní odhalení: květen 1932
Materiál: žula
Demolice: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války byl vybudován v roce 1932 podle návrhu neznámého architekta před budovou obecní školy čp. 2 v parčíku na návsi uprostřed vsi Rudné (Trinksaifen). Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v květnu roku 1932. Podle záznamů obecní kroniky bylo během 1. světové války 32 padlých a 8 zajatých mužů ze vsi Rudné.
Patrně již krátce po konci druhé světové války a následném nuceném vysídlení německého obyvatelstva však byl pomník novými osídlenci zničen. Dnes se na místě odstraněného pomníku nachází pouze travnatá plocha v zahradě ústavu sociální péče.
Popis objektu
Pomník v podobě mohutné pyramidy býval završen dvojici hladce opracovaných žulových stupňů s reliéfní datací patrně „1914-1918“ na přední straně horního stupně a německým věnovacím nápisem po stranách spodního stupně, jehož část podle dochované historické fotografie zněla: „GEFALLENEN HELDEN“ (Padlým hrdinům). Na vrcholu byla osazena polokulovitá mísa patrně na věčný oheň.
Krychlová středová část pomníku byla seskládána z embosovaných žulových kvádrů. V mělkém obdélném výklenku na přední straně krychle byla vsazena reliéfní deska s výjevem klečícího umírajícího vojáka s mečem, nad kterým se sklání ženská postava, snad alegorie smrti. V boční nikách byly vsazeny černé nápisové desky se jmény padlých vojáků seřazeným podle datace jejich skonu.
Základnu pomníku tvořila mohutná vyvýšená terasa čtvercového půdorysu s nárožními sloupky z embosovaných žulových kvádrů. Terasa bývala přístupná trojicí kamenných stupňů z přední pohledové strany. Kolem terasy byl navršen svažitý záhon, ve kterém byly rozloženy drobné úlomky kamene.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 238.