Úvod > Architektonické památky > Sedlec - pomník umučeným Rudoarmějcům
Sedlec - pomník umučeným Rudoarmějcům
Pomník umučeným Rudoarmějcům byl zřízen v roce 1951 v severozápadní části hřbitova, ležícího při pravé straně silnice na Karlovy Vary jihozápadně od obce Sedlec (Zettlitz). Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 11. listopadu 1951 v rámci oslav VŘSR. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec sedlecký hřbitov zrušen a všechny pietní objekty včetně pomníku umučeným Rudoarmějcům odstraněny.
Obec: Sedlec (Zettlitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v severozápadní části bývalého hřbitova jihozápadně od obce
GPS: 50°14'36.517"N, 12°51'38.868"E
Období vzniku: 1951
Architekt: neznámý
Slavnostní odhalení: 11. listopadu 1951
Období devastace: 2. polovina 20. století
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník umučeným Rudoarmějcům byl postaven v roce 1951 v severozápadní části hřbitova, ležícího při pravé straně silnice na Karlovy Vary jihozápadně od obce Sedlec (Zettlitz). Pomník byl zřízen na památku 19 zde pohřbených sovětských vojáků. Náklady na stavbu pomníku ve výši 50.300 Kčs byly získány z výtěžků poutí, sbírek a darů. Mnoho místních občanů pomáhalo při stavbě pomníků v rámci četných brigád.
Slavnostní odhalení pomníku umučeným Rudoarmějcům proběhlo dne 11. listopadu 1951 v rámci oslav VŘSR za účasti všech složek Národní fronty v Sedlci. K pomníku bylo tehdy položeno několik věnců. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec sedlecký hřbitov zrušen a všechny pietní objekty včetně pomníku umučeným Rudoarmějcům odstraněny.
Popis objektu
Pomník v podobě portálu byl seskládán z mohutných žulových kvádrů, mezi kterými byla vložena černá nápisová pamětní deska. V horní části desky byl umístěn nápis: „ZDE LEŽÍ VZDÁLENI SVÉ RODNÉ ZEMĚ UMUČENI NACISTY“. Pod tím bylo ve dvou sloupcích uvedeno dvanáct jmen umučených Rudoarmějců s životními daty a nápis „A DALŠÍCH 7 NEZNÁMÝCH VOJÍNŮ“. Ve spodní části desky byl umístěn další nápis. Vrchol pomníku nad nápisovou deskou býval tvořen překladem v podobě žulového kvádru, nad kterým byla umístěna pěticípá hvězda se symboly srpu a kladiva.
Prostranství před pomníkem bývalo tvořenou dlouhou sypanou přístupovou pěšinou s dlouhými úzkými betonovými záhony na obdélném půdorysu. Po stranách pomníku bývaly postaveny dva vysoké vlajkové stožáry (žerdě), na které bývaly zavěšovány československá a sovětská vlajka.