Úvod > Architektonické památky > Sedlec - sloup se sochou Panny Marie
Sedlec - sloup se sochou Panny Marie
Barokní sloup se sochou Panny Marie od neznámého autora z roku 1716 stojí při jihovýchodním nároží poutního kostela sv. Anny na travnaté návsi uprostřed obce Sedlec (Zettlitz). Po roce 1945však přestal být objekt udržován a postupně zchátral. V roce 2000 proto prošel zchátralý mariánský sloup celkovou rekonstrukcí.
Objekt: barokní pískovcový sloup s figurální plastikou
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Sedlec (Zettlitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při jihovýchodním nároží kostela sv. Anny na návsi uprostřed obce
GPS: 50°14'44.335"N, 12°51'40.708"E
Období vzniku: 1716
Architekt: neznámý
Materiál: jemnozrnný pískovec, žula
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Barokní sloup se sochou Panny Marie (Immaculata) od neznámého autora z roku 1716 byl vztyčen při východním průčelí poutního kostela sv. Anny proti domu čp. 14 na obdélné návsi uprostřed obce Sedlec (Zettlitz). Koncem 19. století byly po stranách mariánského sloupu zasazeny dva listnaté stromy.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být barokní sloup se sochou Panny Marie udržován a někdy poté byl patrně rozvalen a poškozen. Koncem 20. století byl znovuvztyčený mariánský sloup již značně zdevastovaný, plastika Panny Marie měla uraženou hlavu, části profilování byly odlámány.
V roce 2000 bylo proto přistoupeno k celkové rekonstrukci mariánského sloupu, který byl po obnově následně umístěn o několik metrů dále na nové místo na travnaté návsi při jihovýchodním nároží kostela sv. Anny.
Popis objektu
Barokní sloup se sochou Panny Marie. Vrcholová figurální plastika z jemnozrnného pískovce a umělého kamene představuje Pannu Marii Immaculatu (Neposkvrněnou) šlapající na hada obtáčejícího Zemi, který symbolizuje ďábla, nad nímž Maria vítězí - odkaz na Zjevení sv. Jana, 12. kap. Kolem hlavy má Panna Marie dvanáct hvězd. Plastika bývala původně doplněna o jeden meč, kterým bylo probodnuto srdce světice.
Vrcholová plastika je umístěna na vrcholu válcového korintského sloupu z jemnozrnného pískovce s mohutnou zdobenou hlavicí a profilovanou patkou. Poškozená horní část sloupu je stažena dvěma kovovými pásy.
Sloup se sochou je postaven na vrcholu hranolového žulového podstavce s horní profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou. Strany podstavce jsou zdobeny jednoduchými vysekanými mělkými obdélnými vpadlými rámci. V rámci na přední straně podstavce je vysekán latinský věnovací nápis velkými písmeny s chronogramem roku vzniku sloupu 1716: „HonorI / VIrgInIs / sIne Labe / MatrIsqVe / DoLorosae / ereCta“. Původní nápis byl však patrně při renovaci v roce 2000 pozměněn a namísto slov „sIne Labe“ (bez poskvrny), je zde dnes chybně vytesáno „sIne Lare“. Podstavec býval původně postaven na dvou kamenných stupních.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Bešťáková, K.-Gargula, M. 2005 : Carlsbad – Karlovy Vary: …místa známá i neznámá, Karlovy Vary, 110/111
Gnirs, A. 1933 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 168
Kuča, K. - Zeman, L. 2006 : Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary, 226
Poche, E. a kol. 1980 : Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha, 300