Úvod > Architektonické památky > Semtěš - pískovcový kříž
Semtěš - pískovcový kříž
Pískovcový kříž od toužimského sochaře Antona Mayera byl vztyčen v roce 1893 patrně na místě staršího kříže nad rozcestím při cestě do Žlutic v polích asi 700 m severovýchodně od vsi Semtěš (Semtisch). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, cesta postupně zanikla. Během 2. poloviny 20. století byl opuštěný objekt rozvalen a celé okolí zarostlo náletovými křovinami. V letech 2016-2017 byla provedena celková rekonstrukce kříže.
Objekt: pískovcový kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Semtěš (Semtisch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v lesíku v polích asi 700 metrů severovýchodně od vsi
GPS: 50°4'36.732"N, 13°9'0.720"E
Období vzniku: 1893
Architekt: Anton Mayer
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2016-2017
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcový kříž od toužimského sochaře Antona Mayera byl vztyčen v roce 1893 patrně na místě staršího kříže z první poloviny 19. století nad rozcestím při levé straně dnes již zaniklé cesty do Žlutic v polích asi 700 metrů severovýchodně od vsi Semtěš (Semtisch).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Během následné kolektivizace zemědělství došlo v důsledku scelování pozemků ke zrušení původní cesty kolem kříže. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec opuštěný a neudržovaný objekt rozvalen a následně shrnut spolu se zeminou při rozšiřování sousedního pole. Celé okolí kříže poté zarostlo náletovými křovinami.
Částečně zasypaný a zarostlý rozvalený podstavec kříže objevil v dubnu roku 2016 Jaroslav Vyčichlo při mapování a terénní dokumentaci památek na Pšovsku. V srpnu roku 2016 poté přistoupil Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska k záchraně objektu. Vyřezány byly náletové křoviny a části rozvaleného podstavce vykopány a očištěny. Poškozený podstavec byl následně seskládán a znovu vztyčen. V roce 2017 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci zdevastovaného objektu, kterou provedl sochař Marcel Stoklasa z Nečtin. Na počátku září 2017 byl následně obnovený kříž osazen na původním místě.
Popis objektu
Pískovcový kříž na podstavci. Původní pískovcový vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení se nedochoval. Dnes je zde instalován nový jednoduchý hranolový pískovcový kříž latinského tvaru s rozšířenou patkou. Na křížení ramen kříže je situována plastická reliéfní figurální plastika Ukřižovaného Ježíše Krista s pozlacenou bederní rouškou. Na horním břevnu nad postavou je pak vyveden stylizovaná tabulka v podobě rozvinutého svitku s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu mohutného stupňovaného pískovcového podstavce, vysokého 115 cm. Horní část podstavce o výšce 51 cm a ploše základny 50 x 28 cm je v horní profilované části se sesekanými hranami završen plošinou, ve které je situován otvor pro osazení vrcholového kříže. Na přední pohledové stěně horní části podstavce je vysekán německý prosebný nápis s výpní zlaté barvy: „Gelobt sei / Jesus Christus / in Ewigkeit. / Amen!“ (Pochválen buď Ježíš Kristus na věčnost. Amen!).
Na nízké, 24 cm vysoké, středové části podstavce o ploše základny 60 x 38 cm, s horní profilovanou částí se zkosenými hranami, je na přední pohledové straně vysekána datace „1893“ a signatura: „Mayer Theusing“. Základnu podstavce tvoří 40 cm vysoký sokl na obdélném půdorysu o rozměrech 70 x 50 cm, zdobený plastickým reliéfem se stylizovaným schématem skládaných kamenných kvádříků.