Úvod > Architektonické památky > Semtěš - sousoší Kalvárie
Semtěš - sousoší Kalvárie
Pískovcové sousoší Kalvárie, nazývané dříve rovněž Modlova socha, nechal zřídit v roce 1851 sedlák Josef Wenzel Modl z usedlosti čp. 6 na místě staršího kříže na bývalém rozcestí při pravé straně silnice do Žlutic asi 700 m severovýchodně od vsi Semtěš (Semtisch). Po roce 1945 však přestala být plastika udržována a postupně chátrala, sousoší bylo mechanicky poškozeno a vlivem koroze došlo k odlomení části podstavce a narušení statiky objektu. V roce 2011 bylo proto přistoupeno k celkové rekonstrukci sousoší.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Semtěš (Semtisch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při pravé straně silnice do Žlutic asi 700 m severovýchodně od vsi
GPS: 50°4'30.894"N, 13°9'13.327"E
Období vzniku: 1851
Architekt: neznámý
Stavebník: Josef Wenzel Modl
Materiál: pískovec / arkózovitý pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2011
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcové sousoší Kalvárie, nazývané dříve rovněž Modlova socha (Modl-Statue či Modl-Kreuz), nechal zřídit v roce 1851 sedlák Josef Wenzel Modl z usedlosti čp. 6 patrně na místě staršího kříže na okraji svého pole na bývalém rozcestí při pravé straně silnice do Žlutic v části zvané Špitální pole (Spitalfeld) asi 700 metrů severovýchodně od vsi Semtěš (Semtisch). Autorem plastiky byla patrně některá ze sochařských dílen ve Žluticích nebo Manětíně. Jedná se pravděpodobně o mladší kopii sousoší Kalvárie u Zbraslavi, s nímž koresponduje celková kompozice i sochařské pojetí díla v některých detailech.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestalo být sousoší udržováno a postupně chátralo. Během druhé poloviny 20. století došlo k poškození figurálních plastik objektu. Odlomena byla horní polovina těla Ježíše Krista, soška Panny Marie měla uraženou hlavu. Vlivem koroze železných čepů, kterými byly původně spojovány kamenné části, došlo k poškození objektu. V zadní části došlo k roztržení a odlomení značné části těla podstavce a římsy, způsobené pnutím druhotně vloženého horizontálního čepu, který mohl plnit závěsnou funkci lucerny. Narušena byla proto statika objektu, který na počátku 21. století hrozil zřícením.
V roce 2011 proto přistoupil Spolek okrašlovací Vladař k celkové rekonstrukci sousoší. Restaurátorské práce na objektu provedla akademická restaurátorka MgA. Helena Štěrbová z Kozojed. V rámci rekonstrukce byla provedena demontáž objektu a jeho převoz do ateliéru, kdy byly jednotlivé části očištěny od biologických nečistot a ošetřeny, kamenná plastika zpevněna a staticky zajištěna, plasticky doplněny chybějící části, které byly vymodelovány a následně vysekány do přírodního kamene, a nakonec byla provedena barevná retuš plastiky. Následně byl objekt osazen na své původní místo. Okolí objektu bylo upraveno, vysekány náletové křoviny a vysazeny dva listnaté stromky. Celkové náklady na rekonstrukci plastiky, které činily 150.000 Kč, byly získány z rozpočtu města Žlutice a Karlovarského kraje.
Popis objektu
Sousoší Kalvárie ze střednězrnného arkózového pískovce z místní lokality dosahuje celkové výšky asi 4 m. Vrcholové sousoší tvoří jednoduchý pískovcový kříž latinského tvaru s tesanou pískovcovou figurální plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou je umístěna stylizovaná tabulka v podobě částečně stočeného svitku s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). U paty kříže je postavena tesaná pískovcová soška Panny Marie (Madony). Kříž s figurálními plastikami byl vytvořen z jednoho kusu kamene. Základnu kříže tvoří dvojstupňová profilovaná podesta, ve spodní části druhotně zpevněná železnými pásy.
Vrcholové sousoší je postaveno na vrcholu pískovcového konkávně prohnutého podstavce o rozměrech půdorysu asi 120 x 90-100 cm, s horní i spodní profilovanou krycí deskou. Na přední straně podstavce je vyvedeno reliéfní oválné zrcadlo s dekorem volut po stranách. V zrcadle je vysekán německý věnovací nápis s výplní černé barvy: „Zur Ehre Gottes errichtet von Wenzl Modl aus Semtisch Hof Nr. 6. Bitte für die Verstorbenen ein Vater unser zu bethen. 1851“ (Ke slávě Boží zřízeno Wenzlem Modlem ze dvora čp. 6 v Semtěši. Prosíme Pána za zemřelé skrze naše modlitby. 1851). Spodní část podstavce tvoří nízký hranolový sokl s jednoduchými obdélnými vpadlými rámci na stranách. V zadní části podstavce býval dříve patrně situován druhotně umístěný závěs pro lucernu.
Podstavec je postaven na dvou profilovaných pískovcových stupních. Na okraji silnice býval v terénu původně umístěn předsazený kamenný schodišťový stupeň.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 667
Poche, E. a kol. 1982: Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha, 447
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 91