Úvod > Architektonické památky > Skoky - kaple Panny Marie
Skoky - kaple Panny Marie

Kamenná kaple Panny Marie, nazývaná rovněž Hommerova kaple, byla postavena v 1. polovině 19. století při bývalé cestě do Verušic a do Žlutic jihovýchodně od dnes již zcela zaniklé vsi Skoky (Mariastock). Kolem kaple chodívala procesí k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie. Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. V roce 2009 byla provedena částečná rekonstrukce zdevastované kaple.
Obec: Skoky (Mariastock)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: ve svahu nad bývalou cestou do Verušic a do Žlutic jihovýchodně od vsi
GPS: 50°5'39.816"N, 13°6'3.221"E
Období vzniku: 1. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2009
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kamenná kaple Panny Marie, nazývaná rovněž Hommerova kaple (Hommer-Kapelle), byla postavena v první polovině 19. století, v době před rokem 1841, podle návrhu neznámého architekta ve svahu nad bývalou cestou do Verušic a do Žlutic jihovýchodně od dnes již zcela zaniklé vsi Skoky (Mariastock). Kolem kaple chodívala procesí k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie od hlavní silnice od Žlutic, odkud do Skoků přicházelo nejvíce poutníků. V době před rokem 1945 patřila kaple k usedlosti č. 5 zvané „bei Hommer“ Josefa Fischera.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války a následném zániku vsi však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení opuštěné kaple bylo poté rozkradeno či zničeno. Kaple není zapsána v katastru nemovitostí, pozemek pod ní patří městu Žlutice. V roce 2009 přikročilo občanské sdružení Pod střechou za pomoci dobrovolníků ve spolupráci s městem Žlutice a římskokatolickou farností Žlutice k částečné rekonstrukci zdevastované kaple. Obvodové zdivo a štít objektu byly dozděny a střecha kaple opatřena novou eternitovou krytinou.
Popis objektu
Kamenná kaple bez oken na obdélném půdorysu o rozměrech přibližně 1,8 x 1,6 metru s rovným závěrem, krytá původně plechovou, dnes eternitovou sedlovou střechou. Kaple o celkové výšce 2,2 metru je v zadní částí částečně zapuštěna do svahu. Závěrová štítová stěna tak vystupuje pouze 1,65 metru nad terénem. Vstupní průčelí kaple, prolomené obdélným, polokruhově zakončeným vchodem, opatřeným původně železnou mříží, je nad vynesenou profilovanou římsou završeno trojúhelníkovým štítem. V ose štítu bývala původně patrně dnes již zazděná nika pro umístění sošky. Vnější stěny kaple jsou hladké, bez členění, završené vynesenou profilovanou korunní římsou pod střechou.
Vnitřní prostor kaple je sklenut valenou klenbou. Při závěrové stěně kaple je vyzděn kamenný oltářní pult. Vnitřní stěny kaple bývaly původně opatřeny barevnou výmalbou dochovanou pouze ve fragmentech. Klenba byla vymalována modrým nebem s původně žlutými, později zelenými hvězdami, nad červeně zbarvenými stěnami. Vnitřní zařízení kaple tvořil původně obraz Panny Marie zavěšený na závěrové stěně. Dnes je kaple prázdná, bez zařízení.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 568
Poche, E. a kol. 1980 : Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha, 325
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 238
Valenčík, M. 2006 : Ohrožené památky. Kostely, kaple a kapličky v České republice, Praha, 75
Komentáře: přidat další
Rytířský řád Křižovníků Stříbrné (27.09.2015 06:26)
Měli bychom zájem se podílet na znovuobnovení a úpravy této kaple.Jsme spolek z K.Varů.