Úvod > Architektonické památky > Skřipová - socha sv. Jana Nepomuckého
Skřipová - socha sv. Jana Nepomuckého
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého nechali zřídit v roce 1858 manželé Peter a Johanna Leiszovi z usedlosti čp. 13 při pravé straně cesty k bývalé říšské karlovarské silnici na Prahu asi 200 m jihovýchodně od vsi Skřipová (Krippau). Autorem plastiky byl sochař Eduard Leinmüller. Po roce 1945 však přestala být plastika udržována a postupně chátrala.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Skřipová (Krippau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při pravé straně cesty ke státní silnici na Prahu asi 200 m jihovýchodně od vsi
GPS: 50°8'13.643"N, 13°12'21.618"E
Období vzniku: 1858
Architekt: Eduard Leinmüller
Stavebník: Peter a Johanna Leiszovi
Materiál: pískovec
Památková ochrana: od 12. prosince 2018
Č. rejst. ÚSKP: 106307
Stav: zchátralé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého nechali zřídit v roce 1858 manželé Peter a Johanna Leiszovi z usedlosti čp. 13 na obecním pozemku naproti svému poli při pravé straně východní cesty k bývalé říšské karlovarské silnici na Prahu asi 200 metrů jihovýchodně od vsi Skřipová (Krippau). Autorem plastiky byl sochař Eduard Leinmüller. Kolem sochy byly vysazeny čtyři javory.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. Ve druhé polovině 20. století se údajně stala socha terčem ruských vojáků, kteří použili oči světce jako cvičný cíl střelby. Dne 12. prosince 2018 byla socha sv. Jana Nepomuckého u Skřipové zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 106307.
Popis objektu
Kvalitně zpracovaná pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci mladšího jednoduššího vyobrazení místní provenience. Vrcholová figurální plastika představuje světce ve statické póze s klasickými atributy jako kněze s poklidným výrazem v obličeji, oděného do sutany s rochetou a biretem na hlavě. Přes ramena má přehozen kožešinový plášť. V levé ruce drží kříž s Ukřižovaným Ježíšem Kristem, který si pravou rukou přidržuje na prsou.
Plastika stojí na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s horní i spodní mohutnou stupňovanou profilovanou krycí deskou. Na přední straně podstavce je v profilované ornamentální reliéfní kartuši vysekán značně zvětralý německý věnovací nápis s datací se zbytky černé barvy: „Errichtet / Zur Ehre / H. Johannes / von / Nepomuk / Peter u. Johanna / Leisz / aus Krippau / Im Jahre / 1858“. Na zadní straně podstavce je vysekána z větší části nečitelná autorská signatura: „Eduard Leinmüller“. Boční strany podstavce jsou zdobeny obdélnými rámci s plastickými vegetativními motivy v rozích a reliéfním vyobrazením královského jablka uprostřed. Na přední straně podstavce je v místech horní krycí desky instalován kovový hák pro zavěšení lucerny, pozůstatek osvětlení sochy. Podstavec je umístěn na menším hranolovém soklu s plastickým geometrickým dekorem. Celý objekt je pak umístěn na kamenném stupni s vysekaným nápisem: „Nr. 13“.
Kolem sochy se nachází čtveřice kamenných sloupků bývalého oplocení s profilovanými hlavicemi, původně spojenými břevny. Socha je obklopena skupinou čtyř vzrostlých jasanů, které spolu s plastikou tvoří cenný krajinotvorný prvek.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 287.
Karel KUČA – Lubomír ZEMAN, Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary 2006, s. 225.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha 1980, s. 327.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 203.