přeskočit k navigaci »

Úvod > Města a obce > Smilov (Schmiedles)

Smilov (Schmiedles)

Smilov (Schmiedles) |

Ves Smilov, německy Schmiedles, leží na jihozápadním úbočí vrchu Homolka (Humolka, 713 m n.m.) v nadmořské výšce 616 m asi 5 km východně od Toužimi. Katastr obce měří 3,33 km². Název vsi pochází snad od kovárny s pecí na dřevěné uhlí, která zde snad v rozlehlé zalesněné oblasti původně stávala.

 

Typologie: města a obce

Kategorie: města a obce

Obec: Smilov (Schmidles)

Okres: Karlovy Vary

Stav:

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

První písemná zmínka o vsi Smilov pochází již z roku 1196, kdy náležela k cisterciáckému klášteru v Mašťově. Později byla ves rozdělena. Část vsi byla připojena k brložeckému panství, ke kterému patřila až do pobělohorských konfiskací v roce 1623. Druhou část vsi, nazývanou Schlößleser Teil, zakoupil roku 1378 Boreš z Rýzmburka a připojil ji jako léno k bečevskému hradu. V roce 1532 patřila tato část vsi k toužimskému panství a od doby kolem roku 1572 ke Žluticím. Roku 1627 byla ves opět sjednocena a následně připojena saským knížetem Juliem Jindřichem Lauenburským k jeho toužimskému panství, u kterého poté zůstala až do roku 1848. Od poloviny 19. století byl Smilov samostatnou vsí, náležející do okresu Žlutice. Menší ves nepravidelného rozložení s lehce uzavřenou návsí a několika zemědělskými usedlostmi, roztroušenými po mírném svahu. Farou spadala ves k Brložci. Roku 1897 byla zprovozněna železniční trať Rakovník – Bečov nad Teplou, procházející katastrem vsi, a u trati byla vystavěna nádražní budova. Po vysídlení německého obyvatelstva na konci 2. světové války zde zůstalo 27 opuštěných domů z nich více než poloviny byla během 2. poloviny 20. století zbořena. Někdy po roce 1955 byla ves přičleněna k obci Brložec. Dnes zde trvale žije 16 obyvatel a stojí zde 20 budov.

 

Fotodokumentace

Smilov (Schmiedles) | nádražní stanice ve Smilově při železniční trati Rakovník - Bečov nad Teplou na historické pohlednici z roku 1905
Smilov (Schmiedles) | ves Smilov na císařském otisku stabilního katastru z roku 1841
Smilov (Schmiedles) | ves Smilov na leteckém snímku vojenského mapování z roku 1952
 

Použitá literatura

Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 283/284

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz