Úvod > Architektonické památky > Stanovice - pomník obětem 1. světové války
Stanovice - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války od neznámého autora byl postaven v roce 1922 podle na prostranství u kostela sv. Tří králů na návsi uprostřed obce Stanovice (Donawitz). Při budování pomníku bylo použito starého náhrobku rodiny Leiboldovi z roku 1855. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 1. října 1922. Patrně hned po konci 2. světové války v roce 1945 byly z pomníku odstraněny nápisové desky.
Obec: Stanovice (Donawitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u kostela sv. Tří králů na návsi uprostřed obce
GPS: 50°9'54.616"N, 12°52'27.117"E
Období vzniku: 1922
Architekt: neznámý
Slavnostní odhalení: 1. října 1922
Období devastace: po roce 1945
Stav: zachovalé částečně
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války byl postaven v roce 1922 podle návrhu neznámého autora na okraji prostranství před jižním průčelím farního kostela sv. Tří Králů při křižovatce silnic na návsi uprostřed obce Stanovice (Donawitz). Při budování pomníku bylo použito starého vysokého žulového náhrobku rodiny Leiboldovi z roku 1855 ze zrušeného hřbitova, na který byly druhotně osazeny pamětní nápisové desky se jmény padlých občanů obce. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 1. října 1922 a průvodní řeč pronesl tehdejší starosta Stanovic Karl Falb.
Patrně hned po konci druhé světové války v roce 1945 byly novými osídlenci odstraněny nápisové desky, samotný pomník však zůstal zachován.
Popis objektu
Vysoký stupňovaný žulový pomník v podobě komolého pylonu. Na přední straně horní desky bývala osazena velká obdélná zužující se černá pamětní nápisová deska. V horní části desky byl vyveden reliéf železného válečného kříže s ratolestmi po stranách a pod ním německý věnovací nápis. Na přední straně dvou rozšiřujících stupňů byly umístěny menší obdélné nápisové desky se jmény padlých ve dvou sloupcích. Základnu pomníku tvořil vysoký mohutný hranolový podstavec, na jehož přední straně byla osazena malá doplňující tabulka patrně s dalšími jmény padlých. Kolem pomníku bývalo oplocení tvořené plaňkovým plůtkem mezi kamennými sloupky, s brankou v prostoru před přední stranou pomníku.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Černý Z., Dostál T. 2007 : Bolest v kameni. Pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce, Cheb, 221
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 97, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99