Úvod > Architektonické památky > Štědrá - socha sv. Františka Xaverského
Štědrá - socha sv. Františka Xaverského
Pozdně barokní pískovcová socha sv. Františka Xaverského byla vztyčena v roce 1759 na významném rozcestí při silnici do Žlutic jihovýchodně od obce Štědrá (Stiedra). Po roce 1945 však přestala být udržována a postupně chátrala. V roce 1970 byla zdevastovaná plastika restaurována včetně doplnění chybějících částí. Na počátku 21. století však byla díky neúdržbě plastika opět ve značně zchátralém stavu a v roce 2012 musela být proto provedena další renovace plastiky.
Objekt: pozdně barokní figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Štědrá (Stiedra)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí při silnici do Žlutic na jihovýchodním konci obce
GPS: 50°2'58.722"N, 13°7'22.534"E
Období vzniku: 1759
Architekt: neznámý
Materiál: středně až jemně zrnitý pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 1970 a 2012
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 33698/4-1052
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pozdně barokní pískovcová socha sv. Františka Xaverského od neznámého autora byla vztyčena v roce 1759 na významném rozcestí při silnici do Žlutic jihovýchodně od obce Štědrá (Stiedra). V letech 1895-1897 bylo těsně za plastikou vybudováno kolejiště železniční tratě z Rakovníka do Bečova a nedaleko nové železniční nádraží. Naproti plastice poté byl vystavěn restaurace „Gasthaus Slach-Schmelzer“. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být socha sv. Františka Xaverského udržována a postupně chátrala.
Dne 3. května 1958 byla socha sv. Františka Xaverského ve Štědré zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 33698/4-1052. Již na počátku šedesátých let 20. století byla neudržovaná socha značně poškozená, plastice světce byla uražena levá paže, tvář mechanicky poškozena. V roce 1970 bylo proto přistoupeno k restaurování zdevastované plastiky včetně doplnění chybějících plastických částí. Restaurátorské práce provedli ak. sochaři Aloisie Viškovská-Altmanová, Václav Hlavatý, Miroslav Vajchr a Josef Vitvar.
Na počátku 21. století byla však socha díky dlouhodobé neúdržbě ve značně zchátralém stavu. V roce 2012 proto přistoupila obec Štědrá k další celkové renovaci sochy sv. Františka Xaverského za přispění z rozpočtu Karlovarského kraje vy výši 40.000 Kč. Restaurátorské práce provedla akademická sochařka a restaurátorka MgA. Helena Štěrbová z Kozojed.
Popis objektu
Pozdně barokní socha sv. Františka Xaverského na podstavci, vytvořená ze středně až jemně zrnitého pískovce s hrubými křemennými žílami. Vrcholová figurální plastika v životní velikosti, komponovaná čelně k divákovi, představuje světce jako kázajícího misionáře v kontrapostu, oděného do dlouhé kněžské kleriky, rochety a štoly, jež má zavěšenou kolem krku. Na hlavě, mírně skloněné dopředu, má posazen biret. V pravé ruce drží světec mušli s křestní vodou v gestu křtění, symbolizující jeho misionářskou činnost. Levá ruka světce je od lokte zdvižena ke kazatelskému gestu. Základnu plastiky tvoří nízká hranolová podesta, postavená na nízkém hranolovém profilovaném soklu.
Vrcholová plastika je postavena na vrcholu hranolového podstavce se segmentově vydmutou přední stěnou, mohutnou profilovanou vynesenou hlavicí a mohutnou stupňovanou profilovanou patkou, kopírující půdorys objektu. Boční stěny podstavce jsou v horní části zdobeny plastickými volutami na vystouplém pásu. Na přední straně hlavice podstavce je situována plasticky zdobená kartuše s vysekanou první částí latinského věnovacího nápisu s chronogramem na rok 1759 s výplní černé barvy: „VOTUM / XAVERIANUM“. Na přední straně podstavce je v mělkém vpadlém rámci vysekáno pokračování věnovacího nápisu s výplní černé barvy: „FRANCISCO / INDIARVM / APOSTOLO“ (Věnováno Františkovi Xaverskému, apoštolovi Indie). Zádní strana podstavce je plochá, bez členění.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 692
Poche, E. a kol. 1980: Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha, 505
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 322