Úvod > Architektonické památky > Štoutov - Skálův mlýn
Štoutov - Skálův mlýn

Vodní mlýn, nazývaný Skálův mlýn (Stalla Mühle, Skalla Mühle), byl vybudován v neznámé době na levém břehu potoka Velká Trasovka asi 1,2 km severně od vsi Štoutov (Stadthöfen). K roku 1930 již nebyl mlýn patrně v provozu. Po roce 1945 byly objekty bývalého mlýna nadále užívány. Na konci 50. let 20. století však došlo k demolici všech objektů v areálu Skálova mlýna.
Obec: Štoutov (Stadthöfen)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na levém břehu potoka Velká Trasovka asi 1,2 km severně od vsi
GPS: 50°7'57.148"N, 13°11'40.151"E
Období vzniku: neznámé
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Demolice: konec 50. let 20. století
Stav: terénní nerovnosti
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Vodní mlýn, nazývaný Skálův mlýn (Stalla Mühle, Skalla Mühle), byl vybudován v neznámé době podle návrhu neznámého architekta na levém břehu potoka Velká Trasovka (Trasowska Bach, Stahler Bach) asi 1,2 kilometru severně od vsi Štoutov (Stadthöfen). Mlýn je prvně zachycen již na mapě 1. vojenského josefovského mapování z let 1764-1768. Na mapě stabilního katastru vsi z roku 1841 je Skálův mlýn čp. 14 s jedním mlýnským kolem je jako držitel mlýna uveden mlynář Franz Stalla. Koncem 19. století držel mlýn mlynářský mistr Johann Skalla s manželkou Theresií, který zemřel dne 13. června 1883 ve věku 62 let, a po něm jeho syn Adolf Skalla. K roku 1930 již nebyl mlýn patrně v provozu. Posledním předválečným držitelem areálu Skálova mlýna čp. 14 byl Adolf Skalla.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války byly objekty bývalého mlýna nadále patrně užívány, v severovýchodním cípu areálu byl dokonce vystavěn nové objekt se sedlovou střechou. Ještě na snímku vojenského leteckého mapování z roku 1956 byly všechny budovy areálu bývalého Skálova mlýna zastřešené. Někdy poté na konci padesátých let 20. století došlo k demolici všech objektů a prostor byl následně zplanýrován. Dnes se v prostoru zaniklého Skálova mlýna nachází pouze zarostlý mlýnský náhon s retenční nádrží, torzo bývalé lednice a rozvaliny budov. Koryto potoka je dosud lemováno tarasní zdí se zbytky mostku.
Popis objektu
Areál vodního mlýnu tvořila velká hlavní mlýnská budova z lomového kamene na obdélném půdorysu krytá sedlovou střechou, položená pod skalním výchozem. V severovýchodní části objektu bývala situována lednice pro jedno mlýnské kolo. Voda byla přiváděna od severu z potoka Velká Trasovka asi 350 metrů dlouhým mlýnským náhonem, na kterém byla nad areálem mlýna vybudována velká retenční nádrž, zakončeným vyvýšeným přepadem z lomového kamene, odkud voda spadala do lednice na mlýnské kolo. Naproti hlavní mlýnské budově bylo na umělé terase vynesené tarasní zdí z lomového kamene podél koryta potoka Velká Trasovka situováno několik menších provozních objektů se sedlovými střechami, uzavírající úzký dvorek. Řada těchto objektů byly přerušena cestou přes mostek přes potok do vsi Mokrá.
V severní části mlýnského areálu bývala situována velká budovy kolny na obdélném půdorysu, krytá sedlovou střechou. V západním rohu kolny byla kolmo připojena jižním směrem menší obdélná budova se sedlovou střechou. V severovýchodním cípu areálu byl nepravidelně umístěn mladší objekt se sedlovou střechou.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Jiří FÁK, Jiří SCHIERL, Martin VÁŇA, Jaroslav VOGELTANZ, Tajemství řeky Střely, Plzeň 2017, s. 69.
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 681.
Johann Gottfried SOMMER, Das Königreich Böhmen:statistisch-topographisch Dargestellt. Bd. 15. Elbogner Kreis, Praha 1847, s. 206.