Úvod > Architektonické památky > Stružná - socha sv. Jana Nepomuckého
Stružná - socha sv. Jana Nepomuckého
Pozdně barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora byla vztyčena ve 2. polovině 18. století u mostku v aleji při pravé straně příjezdové silnice ke zdejšímu zámku na jihozápadním okraji obce Stružná (Giesshübel). Po roce 1945 však přestala být udržována a postupně chátrala. V roce 2018 proběhla celková rekonstrukce plastiky.
Objekt: pozdně barokní figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Stružná (Gießhübl)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v aleji při příjezdové silnici na jihozápadním okraji obce
GPS: 50°10'53.659"N, 13°0'12.741"E
Období vzniku: 2. polovina 18. století
Architekt: neznámý
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2018
Památková ochrana: od 11. února 1964
Č. rejst. ÚSKP: 28024/4-1039
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pozdně barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora byla vztyčena ve druhé polovině 18. století u mostku v aleji při pravé straně příjezdové silnice ke zdejšímu zámku na jihozápadním okraji obce Stružná (Giesshübel). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. Dne 11. února 1964 byla socha sv. Jana Nepomuckého ve Stružné zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 28024/4-1039.
Již na počátku sedmdesátých let 20. století však byla plastika značně poškozena. Vrcholová světce byla poničena neznámými vandaly, které se do ní strefovali kamením. Obličej byl omlácený, nos uražený a chyběla část kříže. Podstavec sochy byl prasklý a svrchní vrstva kamene byla narušena povětrnostními vlivy. Na počátku 21. století byla socha sv. Jana Nepomuckého ve velmi zchátralém a sešlém stavu, části profilace byly mechanicky odlámané a povrch kamene zvětralý. Okolí podstavce bylo nově doplněno betonovými obrubníky a plocha vysypána dekoračním kamenivem.
V roce 2018 přistoupila obec Stružná k celkové rekonstrukci zchátralé sochy sv. Jana Nepomuckého, kterou provedl akademický sochař a restaurátor MgA. Václav Štochl ze společnosti TERRIGENA Art s.r.o. z Třemošné. Dne 31. srpna 2018 byla poté restaurovaná plastika postavena za pomoci těžké techniky na své původní místo.
Popis objektu
Pozdně barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci. Vrcholová figurální plastika v životní velikosti, komponovaná čelně k divákovi, představuje světce s klasickými atributy jako kněze v kanovnickém rouchu, klerice, rochetě a v almuci a s biretem na hlavě, kolem které měl patrně původně umístěno pět hvězd. Postava stojí v kontrapostu s nakročenou levou nohou. V levé ruce drží světec kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista, který si pravou rukou podpírá na prsou. Základnu sochy tvoří nízká dvoustupňová profilovaná podesta. Vrcholová plastika je postavena nízkém hranolovém soklu na čtvercové základně se silně konkávně vyžlabenými stěnami.
Vrcholová plastika se soklem je umístěna na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s horní vynesenou profilovanou krycí deskou a profilovanou hranolovou patkou na čtvercové základně. Stěny podstavce jsou zdobeny vysekanými mělkými vpadlými obdélnými rámci. Ve mělkém vpadlém rámci na čelní pohledové straně podstavce je vyvedena oválná reliéfní kartuše zdobená rokaji. V kartuši je umístěn reliéfní rodový znak donátora se štítem s reliéfním vyobrazením stojícího biblického pelikána, který si zobákem rozdírá hruď a vlastní krví krmí tři mláďata v hnízdě, symbol sebeobětování. Nad štítem je posazena turnajová helmice s klenotem křídel, mezi nimiž je pěticípá hvězda. Po stranách jsou situovány reliéfní iniciály „IP“ a nad hvězdou dvojité „W“. Spodní část podstavce je tvořena profilovanou hranolovou patkou.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 248.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha 1980, s. 448.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 306.