Úvod > Architektonické památky > Těšetice - Horecký kříž
Těšetice - Horecký kříž
Železný kříž z 1. poloviny 19. století, nazývaný Horecký kříž (Horka-Kreuz), stával původně při silnici do Bochova na severním úpatí vršku Horka asi 300 m jihozápadně od vsi Těšetice (Tescheditz). Někdy v minulosti byl však kříž přenesen k nedaleké křižovatce na příjezdové silnici do vsi. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Následně byl odlomen vrcholový kříž. V roce 2012 byla provedena celková rekonstrukce zdevastovaného kříže.
Obec: Těšetice (Tescheditz)
Okres: Karlovy Vary
Nadmořská výška: při levé straně silnice do Bochova asi 200 m jižně od vsi
GPS: 50°9'32.556"N, 13°5'2.751"E
Původní poloha: při silnici do Bochova asi 300 m jihozápadně od vsi
Původní GPS: 50°9'32.349"N, 13°4'56.740"E
Období vzniku: 1. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2012
Znovuvysvěcení: 30. června 2012
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Horecký kříž (Horka-Kreuz), byl vztyčen patrně v první polovině 19. století při pravé straně cesty do Bochova na severním úpatí čedičového vršku Horka asi 300 metrů jihozápadně od vsi Těšetice (Tescheditz). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě stabilního katastru vsi z roku 1841. Někdy v minulosti byl však kříž patrně z důvodu rozšíření silnice přenesen o několik desítek metrů k nedaleké křižovatce na příjezdové silnici do vsi.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec násilně odlomen vrcholový kříž. V roce 2012 přistoupilo občanské sdružení Andělská Hora díky iniciativě místního občana Petra Šedivky k celkově rekonstrukci zdevastovaného objektu. V červnu roku 2012 byl podstavec očištěn a znovuvztyčen na novém betonovém základě. Nový vrcholový kovaný kříž vytvořil umělecký kovář Ivo Rudolf z Vodné. V sobotu 30. června 2012 byl následně obnovený kříž znovuvysvěcen bochovským farářem P. Józefem Szczepaniakem.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Původní vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení je nahrazen novodobým železným kovaným křížem latinského tvaru s roztepanými zakončeními ramen a litinovou figurální plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista na křížení ramen. V dolní části kříže je vysekána autorská signatura „IR“ a datace „2012“.
Kříž je osazen na vrcholu hranolového žulového podstavce s mohutnou profilovanou stupňovanou hlavicí a mohutnou profilovanou hranolovou patkou. Na člení pohledové straně dříku podstavce je vysekán plochý reliéf srdce. Patka podstavce je oddělena obloukovou římsou. Základnu podstavce tvoří mohutný hranolový sokl s obloukovou římsou v horní části. Podstavec kříže je postaven na nízkém kamenném stupni, zapuštěném v novodobém betonovém lůžku.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Ivo RUDOLF, Země, vzduch, voda a oheň. Kované sakrální památky Karlovarska a okolí, Vodná 2017, s. 86-87.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 362.