přeskočit k navigaci »

LIDOVÝ DŮM - kulturní ústředí STARÉ ROLE

autor: Huml, Libor | zařazeno v kategorii: Historie Karlovarska | komentáře: 0

 
 
 |

Libor Huml


Jak to bylo
Německé sociálně demokratické organizace se usnesly postavit Dělnický dům, aby nebyly závislé na hostinských. K tomu založily spolek ,,Dělnický dům“ (Arbeiterheim) a podnikly sbírky k tomuto účelu. Slavnostní výkop byl proveden v březnu 1912. 25. 12. tentýž rok už stavba stála.
Byla zde knihovna, spolkové místnosti, působilo zde německé pěvecké dělnické sdružení a tělovýchovný spolek. Rozměry hlavního sálu 22 x 15 x 8m 30, dále tu byly dvě šatny a 15 bytu + dva pokoje pro hosty. Celá budova měla centrální vytápění. Ve 20. letech (před 1924) koupil Dělnický dům konzumní spolek Vorwärts (,,Vpřed“).


Stará Role - Lidový důmModernizace budovy proběhla v letech 1954 – 1957 – rekonstrukce jeviště, objekt tehdy vlastnil Karlovarský porcelán. Dočasně zde působila Lidová škola umění a dokonce se tu i nějaký čas vyučovalo.
Roku 1973 převzalo budovu, tehdy samostatné město Stará Role – jako kulturní zařízení celoměstského charakteru. Téhož roku bylo přistavěno kino. Po sloučení KV a Staré Role (1. 1. 1976) byla budova převedena pod Karlovarské okresní a kulturní středisko, tou dobou byla prý již v havarijním stavu. Ve Zpravodaji města Stará Role 12/1975 se dočteme: „Stávající budova Kulturního domu je v havarijním stavu a provoz je udržován jen se značným vypětím sil a různými provizorními řešeními.

Jestli se opravovalo už koncem 70. let jsem nezjistil, ale za 10 let už bylo třeba kompletní rekonstrukce. 3 roky trvala stavba nové střechy. Další práce na budově měli provést Poláci z firmy Budimex - Wroclav. 1. prošla obnovou restaurace, otevřena 1990. Dále se opravily místnosti kluboven, učeben a sálku. Poslední pak hlavní sál. Ten mel sloužit všem – divadelní představení, koncerty, plesy, přehlídky a konference. Na oponě mel prý být motiv města KV. Nově vznikly také technické provozy, sklady, zásobovací rampa ve dvoře areálu a terasa před vchodem do restaurace. Upraven měl být i park za domem.
Restauraci provozovala od srpna 1991 Jednota Toužim, kapacita 100 míst v restauraci, 30 na terase. Restaurace měla zajišťovat občerstvení i obědy pro účastníky akcí v hlavním sále. Rekonstrukce v letech 1990 – 1991 stála okolo 50 mil. Kčs.
V roce 1989 fungovala hospoda, kino, například zde probíhaly odvody na vojnu. Kino promítalo do roku 1995. Roku 1992 se začala Lidový dům s restaurací starat agentura Karea Martina Jansy, sídlilo zde také studio rádia Diana. Za správy Jansy bylo výsledkem tohoto pro město nevhodného pronájmu rozkradení majetku a svévolná manipulace s objektem.Jak to je - Rekonstrukce Lidového domu 2010 - modernizace a technické úpravy

Lidový dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiéru, která zahrnovala výstavbu příček, provedení obkladu soc. zařízení, dlažby, obložení stropu sádrokartonem. Dokončen byl nový rozvod elektroinstalace, montáž topení, vzduchotechniky a vody, provedeny štuky, zároveň byla také provedena příprava pro osazení venkovní markýzy. Dále výměna vstupních dveří, vybudování nových šaten budoucí restaurace a hygienického zázemí.

Zhotovitel: IPM stars s.r.o. Projektant: Ing. Bursík, arch. Bokota Otevřeno: říjen 2010

Opravený hlavní sál s kapacitou 300 sedících a nebo 800 stojících či tančících návštěvníku. Nová audiotechnika, osvětlovací rampy, režijní kabina i klimatizace. Sál je kompletně klimatizovaný a odhlučněný. Zatlumení sálu pomohla speciální skla, je zde lepší akustika. Sál lze zcela zatemnit, takže se tu dají provozovat velkoplošná promítání. Jeviště se dá upravit na molo pro přehlídky.
Lidový dům je zřejmě nejlepším společenským sálem, který MMKV vlastní. Dnes zde sídlí Městská policie, Divadlo Pimprle, taxikářská společnost a dolní i horní bar má v krátkodobém pronájmu p. Suchan.
Slova bývalého vedení magistrátu ze září 2010: Rekonstrukce zatím přišla na 42 milionu korun. Teď nás čeká ještě třetí etapa, v níž přijde na řadu přeměna bývalé herny na Malou scénu a úprava spojovací chodby mezi kinem a hlavním sálem. Nakonec dojde na zateplení celého objektu, výměnu zbývajících oken, opravu střechy a úpravu zadního traktu, kde vznikne 70 parkovacích míst pro návštěvníky. – Na to ovšem nejsou peníze, Lidový dům je ale hotov a čeká právě na Vás.
Město chce v Lidovém domě pořádat maturitní plesy a tradiční vyhlášení Sportovce roku, stejně tak jednání zastupitelstva.
První akcí v tomto sálu byla 9. října 2010 - Oslava 40. narozenin kapely Proměny, která zde začínala. V nově otevřeném ,,Liďáku“ dopadla nad očekávání. Sál byl zaplněn do posledního místa skvělými fanoušky. Vystoupily i další kapely: Bernard Blues Band, Greyhound, Uriah Heep Revival, Tajfun. Vše vymyslel a zorganizoval - Dědek Zábranský.

Lidový dům spravuje zatím realitní kancelář IKON (správa bytových domu), která se domluvila s r. k. RECOM, která se stará městu o všechny nebytové objekty. Smlouvu podepsala roku 2006 primátorka Veronika Vlková.
Pokud zde chcete pořádat svou akci, koncert, divadlo, ples… volejte panu Žikešovi (RECOM), který se nyní stará o kulturní naplnění: 606 201 819
Svou akci zde můžete pořádat již za ceny okolo 7.000Kc. Město by tento rok mělo dotovat zvukaře a odpouštět nájem nekomerčním koncertům a divadelním představením. Na akce zatím chodí 200 – 300 diváku a na dlouhou dobu je hlavní sál zamluven – daří se, je o něj zájem!


[caption id="attachment_14647" align="aligncenter" width="400" caption="Lidový dům ve Staré Roli - únor 2011"]Lidový dům ve Staré Roli - únor 2011[/caption]

[caption id="attachment_14648" align="aligncenter" width="400" caption="Lidový dům ve Staré Roli - únor 2011"]Lidový dům ve Staré Roli - únor 2011[/caption]
 

« další texty z kategorie Historie Karlovarska

« zpět na seznam textů

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz