přeskočit k navigaci »

Tok Liboce přes vylidněné Doupovské hory

autor: Huml, Libor | zařazeno v kategorii: Příroda Karlovarska | komentáře: 1

 
 
 |

Libor Huml

Doupovskými vrchy, mým oblíbeným krajem, teče potok Liboc. Rád bych Vás seznámil alespoň částečně s jeho tokem přes vojenský prostor.

Potok Liboc (kdysi Hlineč, Linzbach, Aubach) pramení v podmáčeném údolí pod bývalou obcí Jeseň z rybníka. Kousek od rybníka je odloučená posádka VVP Mětikalov (někdo říká Jeseň) a naproti ve stráni hájovna.

Dále protéká dopadovou plochou střelnice Mětikalov a konečně i kolem travnaté louky, kde Mětikalov stával. Tu se zleva valí mírným proudem Jírovský potok, nenápadný a malý.

Náhle se koryto zužuje a Liboc zrychluje, zleva přitéká Řednický potok a jsme u rozvalin Kreuzerova mlýna.

Tok se zklidňuje v Doupovském údolí. Opět zleva od pradávného Hradiště přitéká Zlatý potok, od Trmové potůček beze jména.

A jsme v Doupově. Kolem zleva přitékajícího Pustého potoka stávalo starobylé městečko. Jánský most je za námi a blížíme se k nádraží. Zde přitéká luční potůček. Jeho voda pramení v mokřinách nad Cedvicovou hrobkou. Odsud se potoku drží bývalá trať, místy ještě s pražci a se souběžnou asfaltkou. Míjíme rybníček a jsme u mlýna Valcha (také Nový mlýn).

tok Liboce u bývalého Doupova před rokem 1945

Liboc se teď z původního směru k severu otáčí kolem mohutného Trmovského vrchu k východu. V ohybu od Olešky přitéká malá strouha a Dolinský potok pramenící u Heřmanova. To už jsme za zříceninou Hrázského mlýna a míříme k Nivskému, kde se částečně dochoval náhon, zde přitéká Kozlovský potok.

Silnice se odchyluje severněji a východní směr s Libocí drží už jen bývalé těleso železnice, náspy jsou stále patrné.

Míjíme Hlubockou pilu a zprava přitéká nenápadný a malý potůček. Zde se Liboc , tehdy Aubach, dokázala ve 20. letech tak rozvodnit, že přerušila cestu do Hlukoké, rozložené ve stráni nad Žďárskou střelnicí. O škodách z této povodně se jednalo až v Praze.

Nyní se nalézáme v širokém údolí dopadové plochy, kde bývají často při střelbách požáry. Liboc teče klidně a stejně tak klidně se mísí s vodou Žďárského a Žebletínského potoka, jež přitékají z dopadové plochy. U Žebletínské kyselky (někdy též Obrovické) stojí přes Liboc mostík a lávka. Na louce jsou zde svezené zrezivělé kovové zábrany ze Šumavy, z dob Železné opony.

Pomalu si odtéká potok z vojenského prostoru u Obrovic, tady u pily začínají koleje do Radonic.

 

« další texty z kategorie Příroda Karlovarska

« zpět na seznam textů

Komentáře: přidat další

Starý Buvol (11.04.2018 16:04)

Dobrý den, Liboc znám a v článku je pár chyb, mohu opravit? :-) Když to vezmu "odshora": - Mětikalov neležel na Liboci ale výše při silnici, ty zříceniny na soutoku s Jírovským potokem co zmiňujete nejsou Mětikalov ale Grubmuhle. Výše, blízko silnice od Bukoviny, jsou ruiny dalšího mlýna, Waldmuhle - okolo Kreuzerova mlýna vede cesta od Řednice, ale že by zde byly rozvaliny?..nevím, já si je nevybavuji - ten zminovaný "rybníček" pod Doupovem je už dlouho vyschlý a zarostlý a ty ruiny pod ním nejsou Valcha ale Brettmuhle. Začíná tu zarostlý náhon který končí o něco níže právě u Valchy - Valcha není to samé co Nový mlýn, Valcha ležela při levém břehu, kdežto Nový Mlýn o něco dál při pravém břehu, také zde jsou zbytky zdí a náhon. Mimochodem mlýny jména "Nový mlýn" byly na Liboci dva, ruiny druhého jsou o několik km níže v křoviskách při pravém břehu poblíž tankové cesty od Žebletína - z Nivského mlýna nezůstal jen náhon ale také zarostlý rybníček s hrází a poměrně velké zbytky zdí - nevím co myslíte "u Obrovic u pily", možná bývalá Dolní Pila pod Obrovicemi? Její zříceniny jsou v křoví při pravém břehu zhruba proti dnešní lesní školce, rozhodně tu ale nezačínají koleje do Radonic, ty začínají těsně za nádražím v Kad. Rohozci

 

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz