přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Tocov - Kudlichova rozhledna

Tocov - Kudlichova rozhledna

Tocov - Kudlichova rozhledna |

Původní dřevěnou rozhlednu nechal vystavět v roce 1888 spolek Concordia na vrchu Složiště asi 2 km jihovýchodně nad dnes již zcela zaniklou obcí Tocov (Totzau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Rozhledna však díky drsnému počasí postupně zchátrala a na počátku 20. století se nakonec zřítila. V roce 1933 nechal Konrad Felber rozhlednu obnovit. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva a následném začlenění oblasti do Vojenského újezdu Hradiště kolem roku 1953 byla nakonec neudržovaná rozhledna stržena.

 

Objekt: dřevěná vyhlídková věž

Typologie: rozhledny

Kategorie: architektonické památky

Obec: Tocov (Totzau)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: na vrchu Složiště asi 2 km jihovýchodně nad obcí

Nadmořská výška: 777,9 m n. m.

GPS: 50°17'46.348"N, 13°6'16.774"E

Období vzniku: 1888

Architekt: neznámý

Stavebník: spolek Concordia

Oficiální zpřístupnění: 19. srpna 1888

Celková výška: 14 m

Období devastace: po roce 1945

Demolice: po roce 1953

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Původní dřevěnou vyhlídkovou věž nechal vystavět v létě roku 1888 místní čtenářský a vzdělávací spolek Concordia podle návrhu neznámého architekta na vrchu Složiště (původně Legerberg či Leger Wolfsberg, 777,9 m n. m.) asi dva kilometry jihovýchodně nad dnes již zcela zaniklou obcí Tocov (Totzau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Cesta k rozhledně stoupala přes bývalou osadu Třídomí (Dreihäuser). Stavba 11 metrů vysoké vyhlídkové věže se dvěma vyhlídkovými patry byla dokončena dne 29. července 1888.

Slavnostní otevření rozhledny proběhlo dne 19. srpna 1888 za účasti 1.200 obyvatel širokého okolí. Průvodní řeč tehdy pronesl oblíbenec venkovského lidu dr. Hans Kudlich (1823-1917), bývalý poslanec říšského sněmu a rakouský revolucionář, který mimo jiné roku 1848 formuloval návrh na zrušení poddanství. Kudlich v létě roku 1888 pobýval na léčení v Karlových Varech a do Tocova přijel na pozvání členů spolku Concordia. Vyhlídková věž byla poté za jeho osobní účasti a na jeho počest pojmenována Kudlichova rozhledna (Kudlich Warte). Rozhledna tím získala na věhlasu a byla hojně navštěvována turisty z celých Čech.

Dřevěná rozhledna však díky drsnému počasí postupně chátrala. Na počátku 20. století byla již v havarijním stavu a nakonec mělo dojít k jejímu zřícení. V roce 1933 nechal zdejší občan Konrad Felber při příležitosti 110. výročí Kudlichova narození vystavět na místě původní rozhledny novou o něco vyšší dřevěnou vyhlídkovou věž. V sousedství rozhledny byl tehdy vztyčen pomník Hanse Kudlicha. Dne 20. srpna 1933 byla obnovená rozhledna spolu s odhalením pomníku slavnostně vysvěcena. Okolí rozhledny poté začalo postupně zarůstat stromy.

Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být rozhledna udržována a opět postupně chátrala. Někdy po začlenění oblasti do nově založeného vojenského újezdu v době kolem roku 1953 byla nakonec opuštěná rozhledna stržena. Dnes se na jejím místě nalézají pouze kamenné základy. Model dřevěné vyhlídkové věže byl postaven ve vzdělávacím středisku a domu setkání Nadace sudetoněmeckého sociálního a vzdělávacího centra Heiligenhof v Bad Kissingen v Německu.

 

Popis objektu

Jednoduchá dřevěná vyhlídková věž o třech podlažích na šestibokém půdorysu na kamenných základech, o celkové výšce 14 metrů, bývala završena jehlancovou střechou. Rozhlednu tvořila šestice stojných trámů z kmenů stromů, mezi kterými byla položena jednotlivá patra, doplněná laťovým zábradlím. Jednotlivé vyhlídkové ochozy bývaly přístupné dřevěným schodištěm točitým po směru hodinových ručiček. Přízemí rozhledny bylo pobito latěmi a tvořilo menší místnost. Z rozhledny se nabízel rozsáhlý kruhový výhled na severozápadní část Doupovských hor.

 

Fotodokumentace

Tocov - Kudlichova rozhledna | původní Kudlichova rozhledna na fotografii z konce 19. století
Tocov - Kudlichova rozhledna | chátrající dřevěná vyhlídková věž roku 1900
Tocov - Kudlichova rozhledna | svěcení obnovené Kudlichovi rozhledny na Legerbergu u Tocova v roce 1933
Tocov - Kudlichova rozhledna | zarůstající rozhledna s pomníkem Dr. Hanse Kudlicha před rokem 1945
 

Použitá literatura

Binterová, Z. 1998 : Zaniklé obce Doupovska, Chomutov, 36/41
Binterová, Z. 2005 : Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov, 23
Nouza, J. 1999 : Rozhledny Čech, Moravy a Slezska, Liberec, 89/90

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz