Úvod > Architektonické památky > Údrč - pomník obětem 1. světové války
Údrč - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války z roku 1920 stojí na prostranství před domem čp. 21 uprostřed vsi Údrč (Udritsch). Návrh i samotnou realizaci pomníku uskutečnil karlovarský sochař Petr Wolff. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 24. října 1920. Po 2. světové válce však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Na počátku 21. století proto bylo přistoupeno k celkové renovaci pomníku.
Obec: Údrč (Udritsch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na prostranství před domem čp. 21 uprostřed vsi
GPS: 50°8'6.942"N, 13°5'11.629"E
Období vzniku: 1920
Architekt: Petr Wolff
Slavnostní odhalení: 24. října 1920
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války byl postaven v roce 1920 na prostranství před domem čp. 21 uprostřed vsi Údrč (Udritsch). Návrh i samotnou realizaci pomníku uskutečnil karlovarský sochař Petr Wolff. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 24. října 1920 a průvodní řeč tehdy pronesl místní farář Georg Marek. Pomník byl původně věnován 27 padlým z obce Údrč a okolích vsí Jesínky, Knínice, Ratiboř, Těšetice a Valov.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Odcizen byl kovaný řetěz z oplocení kolem pomníku. Na počátku 21. století proto bylo přistoupeno k celkové renovaci pomníku. Oproti původnímu seznamu byl okruh obcí rozšířen o vsi Herstošice a Polom a počet padlých na 38. Na zadní stranu pomníku byla přidána nová pamětní deska obětem obou válek.
Popis objektu
Pomník ve tvaru pylonu z leštěné žuly. Na přední straně pylonu je vyryt zlacený reliéf železného válečného kříže a pod ním německý věnovací nápis: „WELTKRIEG 1914-1918. UNSEREN HELDEN:“ (Světová válka 1914-1918. Našim hrdinům:). Pod nápisem je vyvedeno 38 jmen padlých z jednotlivých obcí a vsí ve dvou sloupcích ve zlacených petroglyfech:
Kandler Adolf Ludwig Alois
Schipek Adolf Possmann Rob.
Ulbert Franz Kandler Wilh.
Friedrich Frz. Klieber Anton
Seltner Franz.
TESCHETITZ:
Shroll Alois Viehmann Wzl.
Jakob Wenzel Wirkner Alois
Nürnberger Jos. Jakob Franz
RATIWORZ:
Bachmann Frz. Knössl Anton
Fischer Anton Stark Wenzel
Fischer Leopd. Würkner Alois
Hetzer Karl Hetzer Leop.
WOHLAU:
Nürnberger Frz. Totzer Franz
Nürnberger Jos. Watzka Heinr.
Riedl Franz Brunner Ant.
KNÖNITZ:
Lein Wenzel Stark Josef
Karl Franz
GESSING:
Franz Karl
HERSCHEDITZ:
Müller Franz Stieber Ferd.
POHLEM:
Kandler Josef
EHRE JHREM ANDENKEN !
RATIWORZ:
Stieber Otto Fischer Wenzl“
Základnu pylonu tvoří hranolový podstavec s nikou na přední straně ve které je umístěn v mědi tepaný reliéf skleslého umírajícího římského bojovníka s mečem a štítem. Na zadní straně podstavce je umístěna novější mramorová deska se zlaceným nápisem „NA PAMÁTKU OBĚTEM OBOU SVĚTOVÝCH VÁLEK * HOLOCAUSTU RODINY BUXBAUMOVÉ * DIVOKÉHO ODSUNU OD 27. 6. 1945” v češtině a němčině. Pomník je postaven na vrcholu čtyřech zužujících se hranolových žulových stupních. Na boční straně podstavce je vysekán zlacený nápis: „P. WOLFF. KARLSBAD“.
Kolem pomníku jsou postaveny čtyři profilované hranolové žulové sloupky, mezi kterými je natažen kovaný řetěz, tvořící ohrádku. Původně bylo prostranství kolem pomníku s kovaným řetězem upraveno do podoby okrasného záhonu s vysázenými jehličnatými stromky a oploceno dřevěným plaňkovým plůtkem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Černý Z., Dostál T. 2007 : Bolest v kameni. Pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce, Cheb, 238
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 358
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 98, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99