Úvod > Architektonické památky > Údrč - Ulbertova kaple
Údrč - Ulbertova kaple
Barokní kaple, nazývaná Ulbertova kaple, byla vystavěna patrně již v průběhu 17. století při bývalé cestě do Bochova v polích asi 300 m západně od vsi Údrč (Udritsch). Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Ještě v roce 1964 stávalo obvodové zdivo zdevastovaného objektu. Někdy poté byly nakonec zříceniny kaple pobořeny.
Obec: Údrč (Udritsch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé cestě do Bochova v polích asi 300 m západně od vsi
GPS: 50°8'5.573"N, 13°4'51.704"E
Období vzniku: 17. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Demolice: po roce 1964
Stav: terénní nerovnosti
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Barokní kaple neznámého zasvěcení, nazývaná Ulbertova kaple (Ulbert-Kapelle), byla vystavěna patrně již v průběhu 17. století podle návrhu neznámého architekta při levé straně bývalé cesty do Bochova v polích asi 300 metrů západně od vsi Údrč (Udritsch). Kaple v této poloze je prvně zachycena na mapě 1. vojenského josefského mapování z let 1764-1768. Farou spadala kaple ke kostelu sv. Linharta v Údrči. V době před rokem 1945 o kapli pečovala rodina Aloise Ulberta ze spojené hospodářské usedlosti čp. 19 a 20 zvané „bei Markesn“, na okraji jejichž pole stávala.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně zničenou či rozkradeno. V průběhu padesátých let 20. století přišla kaple o střechu. Ještě na snímcích vojenského leteckého mapování z let 1961 a 1964 zachyceno obvodové zdivo zdevastovaného objektu. Někdy poté byly nakonec zříceniny kaple pobořeny. Dodnes se na místě stržené kaple nachází zarostlé rozvalené zdivo.
Popis objektu
Zděná barokní kaple z lomového kamene bez oken na obdélném půdorysu s rovným závěrem krytá šindelovou valbovou střechou s dvouramenným kovaným křížem na hřeben ni nad štítem. Vstupní severní průčelí kaple, prolomené obdélným vchodem s drobným podélně obdélným okénkem v ose nad ním, bývalo završenou trojúhelným prkenným štítem. Při závěrové stěně kaple bývaly umístěny kamenné mísy na svěcenou vodu (kropenky).
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 376.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha 1982, s. 132.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 358.
Michal VALENČÍK, Ohrožené památky – kostely, kaple a kapličky v České republice, Praha 2006, s. 76.