Úvod > Architektonické památky > Valeč - pískovcový kříž
Valeč - pískovcový kříž
Druhotně použitý pískovcový kříž ze hřbitova v Nahořečicích byl vztyčen někdy v průběhu 2. poloviny 20. století na kamenné terase při cestě v městské části zvané Nový Svět pod zámeckým kostelem Nejsvětější Trojice na jihozápadním okraji města Valeč (Waltsch). Podstavec kříže byl vytvořen ze soklu bývalého VIII. zastavení zaniklé barokní křížové cesty z roku 1741.
Objekt: pískovcový kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Valeč (Waltsch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v ulici Nový Svět na jihozápadním okraji města
GPS: 50°10'23.166"N, 13°14'56.875"E
Období vzniku: 2. polovina 20. století
Architekt: neznámý
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Druhotně použitý pískovcový kříž byl vztyčen někdy v průběhu druhé poloviny 20. století, jistě před rokem 1993, na kamenné terase při cestě v městské části zvané Nový Svět pod zámeckým kostelem Nejsvětější Trojice na jihozápadním okraji města Valeč (Waltsch). Podstavec kříže byl vytvořen ze soklu bývalého VIII. zastavení zaniklé barokní křížové cesty z roku 1741, která stávala podél silnice do Karlových Varů jihozápadně od města. Samotný pískovcový kříž byl přenesen patrně z jednoho z hrobů ze zrušeného hřbitova u farního kostela sv. Václava v Nahořečicích.
Popis objektu
Pískovcový kříž latinského tvaru s mělkým vpadlým rámcem na přední straně s pseudogotickým motivem výplně. V horní části kříže je vyvedena plastická reliéfní stylizovaná tabulka s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Na křížení ramen je umístěna větší litinová plastika Ukřižovaného Ježíše Krista.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu nízkého hranolového pískovcového soklu s horní zúženou profilovanou hlavicí, tvořícího původně podstavec zastavení křížové cesty. Stěny podstavce jsou zdobeny jednoduchými plochými obdélnými reliéfními rámci.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 392/393