Úvod > Architektonické památky > Velichov - tvrz
Velichov - tvrz
Gotickou tvrz nechali vystavět v době po roce 1336 držitelé zdejšího manství hradu Hauenštejn patrně na ostrožně jihozápadně od vsi Velichov (Welchau). K roku 1359 jsou v držení tvrze připomínáni manové bratři Oldřich a Erhard z Rugeheusensteina. Zřejmě na počátku 16. století bylo původní panské sídlo nahrazeno mladší pozdně gotickou vodní tvrzí v centru vsi, později přestavěnou na zámek. Na ploše předpokládaného tvrziště narušené recentními zásahy se dochovaly terénní relikty.
Obec: Velichov (Welchau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na ostrožně nad budovou lesní správy na jihozápadním okraji obce
GPS: 50°16'40.328"N, 13°0'13.185"E
Období vzniku: po roce 1336
Období zániku: počátek 16. století
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 45270/4-1119
Stav: terénní nerovnosti
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
První písemná zmínka o vsi Velichov (Welchau) pochází z roku 1142, kdy patřila spolu s celým zdejším újezdem premonstrátskému klášteru v Doksanech. V roce 1336 postoupil doksanský klášter velichovský újezd spolu se vsí Velichov a vojkovickým újezdem výměnou za vsi Kmětiněves a Černuc na Kralupsku českému králi Janovi Lucemburskému, který ji připojil k manskému systému blízkého královského hradu Hauenštejnu. Držitelé zdejšího manství si poté nechali patrně na ostrožně jihozápadně od vsi vybudovat gotickou tvrz. K roku 1359 jsou připomínáni jediní zdejší známí manové, bratři Oldřich a Erhard z Rugeheusensteina, kteří tehdy podávali kněze k farnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie ve Velichově.
Zřejmě na počátku 16. století však bylo původní panské sídlo nahrazeno mladší pozdně gotickou vodní tvrzí v údolní nivě na pravém břehu řeky Ohře (Eger) uprostřed vsi. Stará nevyužívaná tvrz poté patrně přestala být udržována a postupně zanikla. Dne 3. května 1958 bylo tvrziště ve Velichově zapsáno na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 45270/4-1119. Na ploše předpokládaného bývalého tvrziště, porostlé vzrostlým lesem, se dochovaly terénní relikty. Na ostrožně narušené recentními zásahy však nebyl dosud proveden archeologický průzkum a nemůžeme s jistotou říct, zde se jedná o hledanou lokalitu.
Popis objektu
Gotická tvrz zaujala vrchol menší ostrožny. Tvrziště tvořilo vejčité jádro, obklopené příkopem, nejvíce patrným na východní straně lokality. Na ploše vlastní tvrze jsou zachovány pozůstatky kamenného objektu obdélného nejasného stáří, zbytek plochy je beze stop další zástavby. Lokalita je narušena recentními zásahy a porostlá vzrostlým lesem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Karel, T.-Knoll, V.-Krčmář, L. 2009 : Panská sídla západních Čech – Karlovarsko, České Budějovice, 177
Kolektiv 1985 : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV. Západní Čechy, Praha, 378/379
Poche, E. a kol. 1982 : Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha, 192
Sedláček, A. 1905 : Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl třináctý, Plzeňsko a Loketsko, Praha, 173