Úvod > Architektonické památky > Velký Hlavákov - boží muka
Velký Hlavákov - boží muka
Pískovcová boží muka byla vztyčena patrně již v 1. polovině 18. století při bývalé pěší cestě do Valče na Hlavákovském vrchu asi 350 m východně nad vsí Velký Hlavákov (Gross Lubigau). Po roce 1945 však přestala být boží muka udržována a postupně chátrala. V průběhu 2. poloviny 20. století byla boží muka rozvalena.
Obec: Velký Hlavákov (Groß-Lubigau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé pěší cestě do Valče na Hlavákovském vrchu asi 350 m východně nad vsí
GPS: 50°9'51.370"N, 13°12'38.777"E
Období vzniku: 1. polovina 18. století
Architekt: neznámý
Materiál: červený pískovec
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcová boží muka od neznámého autora byla vztyčena patrně již v první polovině 18. století při levé straně bývalé pěší cesty do Valče na Hlavákovském vrchu (Köppel Berg, 683 m n. m.) asi 350 metrů východně nad vsí Velký Hlavákov (Gross Lubigau). Boží muka jsou v této poloze prvně zachycena již na mapě 1. vojenského josefského mapování z let 1764-1768. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být boží muka udržována a postupně chátrala. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byla boží muka rozvalena. Na místě se dnes nachází zarostlá patka a dřík rozvalených božích muk.
Popis objektu
Boží muka z červeného pískovce. Vrcholová část božích muk dnes již neznámé podoby a provedení bývala vynesena hranolovým dříkem. Základnu božích muk tvořila hranolová patka s profilovanou hlavicí.