Úvod > Architektonické památky > Verušice - Siemerův kříž
Verušice - Siemerův kříž
Pískovcový kříž, nazývaný Siemerův kříž, byl vztyčen ve 2. polovině 19. století při levé straně silnice na Žlutice severovýchodně od vsi Verušice (Gross Werscheditz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V roce 2012 byl kříž poškozen při skládce dříví a následně opraven. V roce 2016 bylo poté přistoupeno k celkovému restaurování poničeného kříže.
Obec: Verušice (Groß-Werscheditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při levé straně silnice na Žlutice severovýchodně od vsi
GPS: 50°5'52.765"N, 13°8'8.320"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945 a 2012
Rekonstrukce: 2013
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kamenný kříž od neznámého autora, nazývaný Siemerův kříž (Siemer-Kreuz), byl vztyčen ve druhé polovině 19. století při levé straně silnice na Žlutice severovýchodně od vsi Verušice (Gross Werscheditz). Kříž patřil k usedlosti č. 9 zvané Sima Stanislause Schopfa, na okraji jehož pole stával. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral.
Na počátku 21. století byl již kříž značně zchátralý, nápisová deska i plastika Ukřižovaného Krista z vrcholového kříže byly v minulosti odstraněny. V polovině října roku 2012 byla navíc uražena část vrcholového kříže při neopatrném skládání dřeva lesními dělníky podél cesty v těsné blízkosti objektu. V roce 2013 proto přistoupilo město Žlutice k rekonstrukci poničeného objektu, během které byly jednotlivé části vrcholového kříže očištěny, kamenicky spojeny a znovu osazeny na podstavci.
V roce 2016 poté přistoupil Spolek okrašlovací Vladař s celkovým nákladem 9.386 Kč za přispění z rozpočtu Karlovarského kraje. Restaurátorské práce provedl sochař Marcel Stoklasa z Nečtin. Druhotně užitou plastiku Ježíše Krista dodal Antonín Haidlmaier a její restaurování provedl výtvarník Dalibor Nesnídal ze Semtěše. Na podstavci kříže byla tehdy osazena nová nápisová deska.
Popis objektu
Pískovcový kříž na podstavci. Pískovcový vrcholový kříž s jetelovým zakončením ramen a profilovanou hranolovou patkou nese na křížení ramen druhotně osazenou litinovou plastikou korpusu Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou je vysekán nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu profilovaného pískovcového podstavce. Na přední straně horní obdélné, do prohnuté špice zakončené části soklu je ve vpadlém rámci s jednoduchým zdvojeným lineárním rámováním vsazena novodobá černá obdélná nápisová deska se zkosenými rohy a vyrytým českým textem s výplní bílé barvy: „SIEMERŮV KŘÍŽ / POSTAVEN VE 2. POL. 19. STOLETÍ / PATŘIL K USEDLOSTI č.p. 9 / ZVANÉ ‘SIMA’/ STANISLAVA SCHOPFA / OPRAVEN 2016“.
Nad deskou býval původně osazen pravděpodobně porcelánový oválný medailonek. Spodní část podstavce tvoří širší hranolový sokl s profilovanou horní částí a vyrytým geometrickým rámcem na přední straně. Základnu podstavce tvoří jednoduchý hranolový pískovcový sokl. Podstavec je postaven na nově vybetonovaném základu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kuča, K.-Zeman, L. 2006 : Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary, 229
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 202
Komentáře: přidat další
Karel Pazderka (03.09.2015 17:03)
Smutné. O vzniku kříže nevíme nic. Zato o jeho konci máme podrobnou fotodokumentaci. Někdo si vedle něj složí několik metrů dřeva. Asi pro nedostatek místa a úcty. A ejhle, pardón, buh a je to. A pak ta oprava, no nevím, trochu nakřivo, trochu jinak. Třeba špatně vidím, je to hořká komedie. Jestli by tedy neměl stát jinde, když je tam potřeba skládat dřevo :-)