Úvod > Architektonické památky > Zakšov - lovecký zámek Dunkelsberg
Zakšov - lovecký zámek Dunkelsberg
Typologie: panská sídla
Kategorie: architektonické památky
Obec: Zakšov (Sachsengrün)
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°14'33.597"N, 13°3'52.778"E
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Lovecký zámek Dunkelsberg, čp. 46, stával u bývalého poplužního dvora, později sklárny, na úpatí Pustého zámku na pravém břehu Pstružného potoka, asi 3 kilometry jihovýchodně od dnes zcela zaniklé vsi Zakšov (Sachsengrün) ve Vojenském újezdu Hradiště.
Majitelé doupovského panství nechali po připojení Zakšova v souvislosti s rozvojem podnikání vystavět jižně od vsi nový poplužní dvůr zvaný Dunkelsberg s ovčínem a jihovýchodně od něj sklárnu. Podle taxace panství z roku 1705 byl Zakšov druhou nejbohatší vesnicí celého panství. Při sklárně, která byla v provozu až do roku 1853, stával obytný přízemní domek nájemců sklárny, který nařídil majitel doupovského panství hrabě Eugen Černín z Chudenic roku 1850 zvýšit o patro a přestavět celou stavbu na lovecký zámek ve švýcarském stylu, zvaný rovněž Dunkelsberg. Ten poté sloužil doupovským majitelům k občasným pobytům, později v něm dlouhá léta od jara do podzimu žili rodiče posledního majitele panství, Kurta Zedwitze. Sklárna byla koncem 60. let 19. století přebudována na parní pilu, zvanou „Adélina pila“ („Adelen Dampfsäge“). Po roce 1945 přešel zámek včetně bývalé sklárny a okolními lesy do rukou státu. V souvislosti se zřízením Vojenského újezdu k 1. únoru 1953 a vysídlením Doupovska, byl poté zámek spolu s celou vsí v blíže neznámé době zlikvidován.
Popis objektu
Obdélná patrová budova ve švýcarském stylu o rozměrech asi 20 x 12 metrů krytá sedlovou střechou. Její průčelí obrácené k severovýchodu zvýrazňoval plochý předstupující rizalit, otevřený v přízemí i patře arkádou členěnou vyřezávanými sloupky, k němuž vedl příchod po trojramenném schodišti. V konstrukci budovy osvětlené velkými obdélnými okny se uplatňovalo především dřevo.
Budova zanikla bohužel bez plánové a fotografické dokumentace, takže o jejím vývoji a vnitřním členění není nic známo.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Binterová, Z. 1998 : Zaniklé obce Doupovska, Chomutov, 30/31
Binterová, Z. 2005 : Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov, 85/86
Karel, T.-Knoll, V.-Krčmář, L. 2009 : Panská sídla západních Čech – Karlovarsko, České Budějovice, 22
Musil, F.-Plaček, M.-Úlovec, J. 2005 : Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Praha, 387/388
Komentáře: přidat další
J. Čáni (05.12.2022 14:44)
Zámoček stál jednoznačne priamo u dvora. Na polohe Adélinej píly nie je na historických topografických podkladoch žiaden objekt, ktorý by sa na zámok na dobových fotografiách podobal. Zároveň je veľmi nepravdepodobné, že by lovecký zámok, miesto oddychu, existoval pri niečom tak hlučnom ako je parná píla. Naproti tomu objekt juhovýchodne od dvora Dunkelsberg, charakterom striech (ako je zjavné z leteckých snímkov z r. 1938, 1952) jednoznačne zodpovedá objektu zámku.
V. Minařík (18.08.2021 20:00)
no nevím, ten zámek podle mě nestál tam co píšete, ale na okraji lesa těsně u dvora, dodnes jsou tam vidět zbytky sklepů a parkové úpravy. nějak se mi nezdá že by vznikl ze sklárny (nejsem historik, ale sklárna na kopci?). Adélina pila je úplně jinde, asi tak 2 km na jv. dole v údolí potoka