Úvod > Architektonické památky > Žalmanov - Dvorský kříž
Žalmanov - Dvorský kříž
Litý železný kříž, nazývaný Dvorský kříž (Hofkreuz), byl vztyčen patrně ve 2. polovině 19. století na zídce u brány do zahrady Thomasova dvora čp. 49 při bývalé císařské silnici do Karlových Varů na severním okraji vsi Žalmanov (Sollmus). Po roce 1945 však přestal být udržován a postupně chátral a někdy ve 2. polovině 20. století byl nakonec ulomen vrcholový kříž. Dnes stojí na zídce pouze podstavec zarostlý v hustých křovinách.
Obec: Žalmanov (Sollmus)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na zídce u brány do hospodářského dvora při silnici do Karlových Varů na severním okraji vsi
GPS: 50°11'20.352"N, 12°59'7.500"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litý železný kříž od neznámého autora, nazývaný Dvorský kříž (Hofkreuz), byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století na zídce u brány do zahrady Thomasova dvora (Thomashof) čp. 49 se zahradnictvím a kuřecí farmou při pravé straně bývalé císařské silnice do Karlových Varů na severním okraji vsi Žalmanov (Sollmus).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Patrně někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec ulomen vrcholový kříž. Dnes stojí na vrcholu neudržované zídky pouze podstavec s malou částí ulomeného kříž zarostlý v hustých náletových křovinách.
Popis objektu
Litý železný kříž na podstavci. Z vrcholového kříže nezjištěné podoby zůstala zachována zrezlá zdobená patka patrně s rostlinným dekorem. Kříž byl osazen na vrcholu hranolového žulového podstavce s konkávně projmutými stěnami, jednoduchou hranolovou patkou a stupňovanou římsovou hlavicí. Hladké stěny podstavce jsou bez vysekaných nápisů a znamení. Základnu podstavce tvoří omítaná opěrná zídka vyskládaná z lomového kamene.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 345.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 304.