Úvod > Architektonické památky > Žlutice - křížové kameny
Žlutice - křížové kameny
Trojice křížových kamenů neznámého stáří stávala původně u opěrné zídky při silnici do Karlových Varů u areálu hospodářského dvora na severním okraji města Žlutice (Luditz). Patrně v 50. letech 20. století byly křížové kameny snad z důvodu úprav areálu dvora či rekonstrukce silnice přeneseny a druhotně osazeny do esteticky uspořádaného souboru u plotu areálu nové pekárny na pohorku nad křižovatkou silnic do Veselova a Čichalova při severním vjezdu do města.
Obec: Žlutice (Luditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na pohorku nad křižovatkou silnic do Veselova a Čichalova na severním okraji města
GPS: 50°5'43.102"N, 13°9'32.620"E
Období vzniku: neznámé
Číslo v centrálním registru: 0121, 0764, 0765
Materiál: hrubozrnná žula a červený pískovec
Památková ochrana: od 16. prosince 1963
Č. rejst. ÚSKP: 46966/4-1155
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Trojice křížových kamenů neznámého stáří stávala původně u opěrné zídky při silnici do Karlových Varů u areálu hospodářského dvora na severním okraji města Žlutice (Luditz). V této poloze křížové kameny zachytil v době mezi světovými válkami na svém akvarelu badatel Karel Šrámek. Podle Waltear von Dreyhausena býval plochý pískovcový kámen zazděn v opěrné zídce. Ostatní dva křížové kameny k němu byly později pravděpodobně sneseny z dosud neznámých míst z širšího okolí Žlutic. Někteří autoři oba druhotně osazené kameny označují za hraniční kameny.
Modelované sestavy tří křížů bývaly v minulosti velmi obvyklé a představovaly pravděpodobně zobrazení Kalvárie. Stavění křížů do trojic souviselo rovněž s protireformačním hnutím, tyto soubory jsou obvyklé v Německu jako někdejší významné protestantské zemi, kde je tato symbolika považována za projev germánské tradice a kultů hrdinů.
Patrně v padesátých letech 20. století byly křížové kameny snad z důvodu úprav areálu hospodářského dvora či rekonstrukce silnice přeneseny a druhotně osazeny do esteticky uspořádaného souboru nedaleko u plotu areálu nové pekárny na drobném travnatém pohorku nad křižovatkou silnic do Veselova a Čichalova při severním vjezdu do města. Usnesením ŠKK ONV KV ze dne 16. prosince 1963 byl soubor křížových kamenů ve Žluticích zapsán na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 46966/4-1155.
Popis objektu
Druhotně osazený, uspořádaný snos tří vztyčených křížových kamenů neznámého původu a stáří. Prostřední kámen rozdílného materiálu z červeného pískovce a rozdílné podoby, ze skupiny vystupuje mírně do popředí. Soubor doplňují dva krajní typově shodné, hrubě tesané křížové kameny z hrubozrnné žuly.
Křížový kámen 0121 (vlevo)
Křížový kámen z hrubozrnné žuly opracovaný do podoby kruhu s vytesaným, negativním reliéfem kříže na přední straně na hranolovém soklu. Zadní strana nemá rozeznatelná znamení ani nápisy. Někdy je na zadní straně uváděn reliéf sekery. Rozměry viditelné části kříže nad terénem dosahují výšky 93 cm, šířky 54 cm a tloušťky 20 cm. Typově shodný objekt s levým křížem číslo 0765.
Křížový kámen 0764 (prostřední)
Plochý, na výšku postavený kámen z červeného pískovce, uprostřed v místě zlomu vyspravený tmelem. Zcela hladký kámen bez rozeznatelných výrazných znamení ani tvarových znaků. Rozměry viditelné části kříže nad terénem dosahují výšky 87 cm, šířky 70 cm a tloušťky 23 cm. Tento objekt nemá typické znaky kamenných křížů, kterými by se dal zařadit do nějaké typové skupiny kamenů předmětného zájmu. Do seznamu jej řadí jeho umístění s objekty typologicky jasnými.
Křížový kámen 0765 (vpravo)
Křížový kámen z hrubozrnné žuly opracovaný do podoby kruhu na hranolovém soklu. Na rozdíl od levého kříže má na přední straně plastický pozitivní reliéf kříže, někdy popisován jako zobrazení těla Kristova. Vlevo dole je situován dnes již hůře rozeznatelný symbol dýky. Zadní strana nemá rozeznatelná znamení ani nápisy. Rozměry viditelné části kříže nad terénem dosahují výšky 94 cm, šířky 68 cm a tloušťky 20 cm. Typově shodný objekt s levým křížem číslo 0121.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1997: Kamenné kříže Čech a Moravy, Praha, 169/170
Kolektiv 2001: Kamenné kříže Čech a Moravy. Rozšířené vydání, Praha, 207, 208
Poubová, A. 2007: Evidenční list nemovité památky - Žlutice, Soubor smírčích křížů. Smírčí kříž I-III. 46966/4-1155, Loket
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 197
Wieser, S. 1994: Smírčí kříže na Karlovarsku, 181, Historický sborník Karlovarska II, Karlovy Vary, 150/203