Úvod > Architektonické památky > Žlutice - Neumannův kříž
Žlutice - Neumannův kříž
Železný kříž nechal zřídit v roce 1901 Anton Neumann z Dolánkského mlýna na rozcestí ke hřbitovnímu kostelu sv. Mikuláše asi 1,3 km severozápadně od města Žlutice (Luditz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy ve 2. polovině 20. století byl kříž přenesen a postaven na nedalekých základech Mischkovy kaple na protější straně silnice do Žlutic. Roku 2016 proběhla celková rekonstrukce zdevastovaného kříže, který byl následně postaven na rozcestí naproti původnímu místu.
Obec: Dolánky (Dollanka), Žlutice (Luditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí ke kostelu sv. Mikuláše asi 1,3 km severozápadně od města Žlutice
GPS: 50°5'58.472"N, 13°8'45.462"E
Původní poloha: na rozcestí ke kostelu sv. Mikuláše asi 1,3 km severozápadně od města Žlutice
Původní GPS: 50°5'58.187"N, 13°8'46.350"E
Období vzniku: 1901
Architekt: neznámý
Stavebník: Anton Neumann
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: léto 2016
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Neumannův kříž (Neumann-Kreuz), nechal zřídit v roce 1901 mlynář Anton Neumann z Dolánkského mlýna (Dolankamühle) čp. 84 na rozcestí ke hřbitovnímu kostelu sv. Mikuláše asi 1,3 kilometru severozápadně od města Žlutice (Luditz). Na zdejším hřbitově byli totiž pohřbíváni zemřelí členové rodiny majitelů Dolánského mlýna. V době před rokem 1945 o kříž, nazývaný tehdy Pitterlingův kříž (Pitterling-Kreuz), pečovala poslední majitelka Dolánského mlýna čp. 1 Anna Pitterling.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy ve druhé polovině 20. století byl zchátralý kříž z neznámých důvodů přenesen a druhotně postaven na nedalekých základech zbořené Mischkovy kaple na protější straně silnice do Žlutic. Někdy po roce 2006 došlo k odlomení vrcholového kříže a na reliktech kaple mezi dvojicí vzrostlých jasanů nad silnicí do Verušic zůstal stát pouze pískovcový podstavec s posledním zbytkem spodní části bývalého kříže, který postupně zarůstal hustými křovinami.
V létě roku 2016 přistoupil Spolek okrašlovací Vladař k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže s nákladem 33.450 Kč s využitím dotace Nadace VIA ve výši 27.000 Kč. Restaurátorské práce provedl ve svém ateliéru sochař Marcel Stoklasa z Nečtin. Nový vrcholový kříž vykoval kovář Josef Týmr z Kozojed. Obnovený kříž byl po rekonstrukci následně postaven znovu na blízkém rozcestí ke hřbitovnímu kostelu sv. Mikuláše, ovšem na dnes vhodnějším místě na protější pravé straně silnice do Verušic.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Novodobý vrcholový kovaný železný kříž latinského tvaru je doplněn další profilovanou kovanou části, staženou šrouby. Původně býval na podstavci osazen zdobený litý železný kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista na křížení ramen, obdélnou nápisovou plechovou tabulkou se zaoblenými rohy na spodním břevně a mohutnou profilovanou patkou.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s vynesenou profilovanou hlavicí a profilovanou patkou. Na přední straně podstavce je vysekán německý věnovací nápis s výplní černé barvy: Zur Ehre Gottes von Anton Neumann aus der Dolanka mühle Nr.84 1901“ (Ke cti Boží od Antona Neumanna z Dolánského mlýna čp. 84 1901). Zadní část podstavce je hladká, bez profilace. Základnu podstavce tvoří jednoduchý nízký hranolový sokl se zkosenou horní hranou. Podstavec je postaven na kamenném stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 196