Úvod > Architektonické památky > Žlutice - socha Ecce homo
Žlutice - socha Ecce homo
Socha Ecce homo byla vztyčena patrně ve 2. polovině 19. století na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 nad dnešní ulicí Příkopy jihovýchodně pod farním kostelem sv. Petra a Pavla uprostřed města Žlutice (Luditz). V roce 1946 však byla socha neznámými vandaly svržena z podstavce na ulici a rozbila se. Rozlámané části plastiky ležely poté ještě roku 1948 na chodníku a následně byly přeneseny na faru. Na místě poté zůstal pouze prázdný neudržovaný podstavec, který byl někdy po roce 1977 nakonec odstraněn.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Žlutice (Luditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 nad ulicí Příkopy uprostřed města
GPS: 50°5'22.752"N, 13°9'53.061"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Materiál: pískovec
Období devastace: 1946
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Socha Ecce homo od neznámého autora byla vztyčena patrně ve druhé polovině 19. století na vysokém podstavci na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 obecního tajemníka Lericha nad dnešní ulicí Příkopy (Rahmgraben) jihovýchodně pod farním kostelem sv. Petra a Pavla uprostřed města Žlutice (Luditz). V době před rokem 1945 o sochu pečovali tehdejší majitelé domu čp. 40 manželé Rosa a Franz Lerichovi.
V roce 1946 však byla socha Ecce homo neznámými vandaly svržena z podstavce na ulici a rozbila se. Rozlámané části plastiky ležely poté ještě roku 1948 na chodníku a následně byly přeneseny na faru. Na místě poté zůstal pouze prázdný neudržovaný podstavec, který byl někdy po roce 1977 nakonec snad při stavbě nového oplocení zahrady odstraněn.
Popis objektu
Socha Ecce homo na podstavci. Patrně pískovcová vrcholová figurální plastika představovala sedícího Ježíše Krista Trpitele s trnovou korunou a žezlem. Vrcholová plastika bývala osazena na vrcholu hranolového pískovcového soklu s vynesenou profilovanou horní krycí deskou a mohutnými plastickými volutami po stranách. Sokl býval postaven na vrcholu omítaného hranolového podstavce s horní profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou, zdobeným výrazným plastickým pilastrem na přední straně s vpadlou středovou částí. Podstavec býval umístěn na zesíleném profilovaném vyzděném pilíři na okraji ohradní zdi zahrady.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 430
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 196