přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Žlutice - socha Ecce homo

Žlutice - socha Ecce homo

Žlutice - socha Ecce homo | Žlutice - socha Ecce homo

Socha Ecce homo byla vztyčena patrně ve 2. polovině 19. století na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 nad dnešní ulicí Příkopy jihovýchodně pod farním kostelem sv. Petra a Pavla uprostřed města Žlutice (Luditz). V roce 1946 však byla socha neznámými vandaly svržena z podstavce na ulici a rozbila se. Rozlámané části plastiky ležely poté ještě roku 1948 na chodníku a následně byly přeneseny na faru. Na místě poté zůstal pouze prázdný neudržovaný podstavec, který byl někdy po roce 1977 nakonec odstraněn.

 

Objekt: figurální plastika na podstavci

Typologie: kamenosochařské památky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Žlutice (Luditz)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 nad ulicí Příkopy uprostřed města

GPS: 50°5'22.752"N, 13°9'53.061"E

Období vzniku: 2. polovina 19. století

Architekt: neznámý

Materiál: pískovec

Období devastace: 1946

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Socha Ecce homo od neznámého autora byla vztyčena patrně ve druhé polovině 19. století na vysokém podstavci na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 obecního tajemníka Lericha nad dnešní ulicí Příkopy (Rahmgraben) jihovýchodně pod farním kostelem sv. Petra a Pavla uprostřed města Žlutice (Luditz). V době před rokem 1945 o sochu pečovali tehdejší majitelé domu čp. 40 manželé Rosa a Franz Lerichovi.

V roce 1946 však byla socha Ecce homo neznámými vandaly svržena z podstavce na ulici a rozbila se. Rozlámané části plastiky ležely poté ještě roku 1948 na chodníku a následně byly přeneseny na faru. Na místě poté zůstal pouze prázdný neudržovaný podstavec, který byl někdy po roce 1977 nakonec snad při stavbě nového oplocení zahrady odstraněn.

 

Popis objektu

Socha Ecce homo na podstavci. Patrně pískovcová vrcholová figurální plastika představovala sedícího Ježíše Krista Trpitele s trnovou korunou a žezlem. Vrcholová plastika bývala osazena na vrcholu hranolového pískovcového soklu s vynesenou profilovanou horní krycí deskou a mohutnými plastickými volutami po stranách. Sokl býval postaven na vrcholu omítaného hranolového podstavce s horní profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou, zdobeným výrazným plastickým pilastrem na přední straně s vpadlou středovou částí. Podstavec býval umístěn na zesíleném profilovaném vyzděném pilíři na okraji ohradní zdi zahrady.

 

Fotodokumentace

Žlutice - socha Ecce homo | podstavec bývalé sochy Ecce homo na ohradní zdi zahrady domu čp. 40 pod kostelem sv. Petra a Pavla ve 2. polovině 20. století
Žlutice - socha Ecce homo | podstavec bývalé sochy Ecce homo na ohradní zdi zahrady pod kostelem sv. Petra a Pavla na kresbě z května roku 1977
 

Použitá literatura

Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 430
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 196

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz